18.10.2022 ProgeTiigri Tulevikutegijate ja Code Week´i töötuba “Seadmeteta programmeerimine” Mooste Noortekeskuses

Alustasime töötuba kingituste jagamisega. Iga osaleja sai endale toreda ja praktilise ProgeTiigri puhvi ning kleepsu. Noortekeskusele jääb põnevat töötuba meenutama ProgeTiigri juhtmevaba nutiseadme laadija. Töötuba koosnes kolmest erinevast tegevusest: 1) topsilahing, 2) tutvumine ja LEGO 6 klotsi väljakutsed, 3) pikslikunst.

Alustasime töötuba topsilahinguga. Noorte jaoks valmistas mängust arusaamine raskusi ning nii mõnigi loobus juba enne, kui võistlemiseks läks. Need, kes aga edasi pingutasid ja lahinguid lõid, said oma püüdluste eest kingiks valida toreda ProgeTiigri meene.

Töötoa teiseks tegevuseks oli tutvumine ja LEGO 6 klotsi väljakutsed. Iga noor sai endale LEGO 6 klotsi väljakutse jaoks mõeldud klotsitorni koos ühe erilise lisaklotsiga. Lisaklotsi abil oli noortel end lihtne tutvustada. Seejärel asusime lahendama põnevaid 6 klotsi väljakutseid:

🟥 Esiteks tuli ehitada klotsidest nii kõrge torn kui vähegi võimalik. Tore oli näha, et esmalt tulid tornid väga omanäolised. Peale mõningast harjutamist püüdsime torne püstitada ka suletud silmadega, kuid see polnudki nii lihtne, kui esmapilgul tundus. Klotse lendas igas ilmakaares, need läksid omavahel segamini ning sellega sai palju nalja.

🟧 Teiseks tuli ruumis üles leida klotsiga sama värvi ese. Kõik noored said sellega suurepäraselt hakkama.

🟨 Kolmandaks panime proovile oma tasakaaluelundi. Meisterdasime klotsidest kuubiku ning liikusime koos sellega mööda tuba ringi. Alguses oli kuubik meil peas, seejärel kõhul ja siis seljal. Kuubikuid veeres, purunes ja läks vahetusse, kuid vaatamata sellele, ei andnud me alla. Harjutamine tegi iga soorituse järjest paremaks.

🟩 Neljanda ülesande puhul võtsime me appi täringu ja mäng toimus paarides. Esmalt tuli veeretada täringut. Seejärel tuli ühe klotsiga katta teise klotsi peal ära nii mitu mummu, kui täringu arv näitas. Näiteks kui täringul tuli 3 silma, tuli klotsil katta uue klotsi abil kinni kolm mummu. 5 silma veeretamisel saime ise valida, kuidas klotsi torni asetame. Täringut veeretasime ja klotse üksteise peale torniks ladusime kordamööda. See, kes ehitamise käigus klotsitorni ümber ajas, oli mängu kaotaja.

🟦 Viies ülesanne oli samuti seotud tasakaaluga. Nüüd tuli klotsid asetada paremale ja vasakule käeseljale ning simuleerida lennukit. Lisaks katsetasime klotside õhku viskamist ning kinni püüdmist. Peale tõsist harjutamist saime ka selle triki selgeks. Noored olid oma hakkamasaamiste üle väga uhked.

🟪 Kuuendaks tuli valida endale paariline, lasta tal silmad kinni panna ning ehitada alguses 2 klotsist ja hiljem 3-4 klotsist midagi vahvat. Seejärel pidi paariline silmad kinni klotse katsudes ära arvama, mida ja kuidas on ehitatud ning oma klotsidest püüdma samasugust kujundit järgi ehitada. See oli üks lõbus ja tore väljakutse.

🟫 Kuna lisaklotsid pakkusid väga palju elevust, siis seitsmendas ülesandes said noored valida endale jälle ühe lisaklotsi ning kordamööda öelda, milline ülesanne neile täna kõige rohkem meeldis. Sellega lõpetasimegi LEGO klotsidega mängimise ning suundusime väikest einet võtma.

Kuigi öeldakse, et toiduga ei mängita, siis meil läks söögilauas päris tõsiseks mänguks. Nimelt tekkis mul mõte pistaatsiapähkli koortega natuke kunsti luua. Noored haarasid sellest tegevusest kohe kinni ning nii me seal siis sõime ja jutustasime ja mängisime. Kõike ühekorraga! Ühtlasi oli see toredaks sissejuhatuseks järgmisele ning viimasele tegevusele.

Töötoa kolmandaks tegevuseks oli pikslikunst. Noortel tuli ProgeTiigrile või Code Week programmeerimisnädalale valmistada 10 sünnipäeva puhul õnnitluskaart. Pikslikunsti näidised olid ees, kuid samas võis ka ise midagi põnevat välja mõelda. Mõnusa jutusumina saatel valmisid väga ilusad ja omanäolised kaardid.

Vot selline tegevuste rohke ja mitmekülgne saigi meie seadmeteta programmeerimise töötuba. Kiidan kõiki julgeid, kes oma oskused proovile panid ning aktiivselt kaasa lõid. Loodan, et teil oli sama tore kui minul. Järgmisel kuul ootavad meid ees juba uued ja põnevad tegemised!

Toredate uute kohtumisteni!

Merlin

Põlva valla Noorsootöö Keskuse  

mobiilne noorsootöötaja noorteinfo suunal