Põlva Noortekeskuse kultuuriklubi

Põlva Noortekeskuse kultuuriklubi

07.02.2024 KULTUURIKLUBI VOL 1

Esimesel Kultuuriklubi kohtumisel kaardistasime me esmalt enda jaoks kultuuri mõiste. Mõiste kirjapanekul olid abiks nii varasemad koolitunnis omandatud teadmised kui ka Google’i otsingumootor. Seejärel panime kirja lemmik Eesti filmid, näitlejad, muusikud, kirjanikud, muuseumid ja rahvustoidud. Suurimaks väljakutseks oli näitlejate nimede meenutamine. Kõige sujuvamalt läks muusikute kirjapanek, kuid samas üllatas, et mõni noor ei tarbi üldse Eesti muusikat, vaid eelistab hoopis välismaist.

Pingsale ajude ragistamisele järgnes mõnus näksipaus, kus lisaks söömisele sõlmisime Kultuuriklubi toimimise osas olulisi kokkuleppeid. Kultuuriklubi teises pooles sai sõna mobiilne noorsootöötaja Margit, kes jagas meiega 22.-28.01.2024 toimunud Sitsiilia õpirände kogemust.

Saime teada, et:

✅ Sitsiilias on palju arhitektuurilisi vaatamisväärsusi, kuid väikesel piirkonnal pole rahalisi vahendeid kõigi nende korrastamiseks ja avatuna hoidmiseks;

✅ noorsootöötajaid Sitsiilias üldse ei eksisteerigi, noortega tegelevad välismaalt pärit vabatahtlikud ning kogu tegevus toimub ainult projektipõhiselt;

✅ enamasti on projektitöö tegemise ning noortega kohtumise kohaks maffialt konfiskeeritud korterid;

✅ itaallaste liikluskultuur on kohutav, sest kitsastel tänavatel tuleb hakkama saada ulmeliste manöövritega ning mõlgitud autod liikluses on tavaline nähtus;

✅ seal süüakse hommikusöögiks cannolisid ja arancinisid;

✅ linnatänavatel ei ole prügi jaoks eraldi konteinereid/prügikaste ja prügivedu nagu meil Eestis ei korraldata;

✅ Sitsiilias kaasatakse edukalt erivajadusega inimesi kunstiloomesse;

✅ seal on palju ajaloolisi vaatamisväärsusi ning igal piirkonnal on oma pühakud.

Järgmine Kultuuriklubi toimub 14.02.2024 kell 15.00-17.00 Põlva Noortekeskuses noorsootöötajate ruumis.

Toredate uute kohtumisteni!

14.02.2024 KULTUURIKLUBI VOL 2

Alustasime Kultuuriklubi teist kohtumist sõbrapäevale kohase magusa üllatusega ning kultuuriteemalise vestlusega. Seejärel tutvusime erinevate kultuurikavadega ning igaüks valis välja ühe ürituse, mida soovib külastada. Valgele A4 paberile tuli kõigil panna kirja ürituse pealkiri, aeg ja toimumiskoht, selle maksumus ja kestvus. Viimaks sai iga noor võimaluse oma kavandit teistele tutvustada ja põhjendada, miks me peaksime ühiselt just seda üritust väisama.

Siinkohal tuleb tunnistada, et noorte valikud olid vägagi mitmekesised ja põnevad:

✅ 15.02.2024 jaapani film “Takatsu jõgi”, Elektriteater;

✅ 16.02.2024 stand-up õhtu “Vaimne tervis on nagu porgand”, Värska Kultuurikeskus;

✅ 29.02.2024 improviseeritud etendus “Romantiline komöödia”, Tartu Uus Teater;

✅ 08.03.2024 jazzkontsert “Flow Rea”, Põlva Kultuurikeskus;

✅ 29.04.2024 ooper “Carmen”, Teater Vanemuine.

Järgmine Kultuuriklubi toimub 21.02.2024 kell 15.00-17.00 Põlva Noortekeskuses noorsootöötajate ruumis.

Toredate uute kohtumisteni!

21.02.2024 KULTUURIKLUBI VOL 3

Kultuuriklubi kolmanda kohtumise juhatas sisse suupistete valmistamine. Näksimise kõrvale arutlesime, milliseid kultuuriüritusi noored on külastanud ning kuhu uuesti kindlasti minna tahaksid. Samm-sammult liikus jutt projektikirjutamise suunas ning tekkis kaks põnevat ideed: 1) teha Eesti teatrites väike külastustuur koos ööbimisega ning 2) ühendada omavahel kultuurileamus ja rahvustoit.

Kuna selgus, et noored pole Viljandi, Tallinna ja Pärnu teatritesse kordagi sattunud, siis otsustasime esmalt võtta silmaringi avardamiseks ette Eesti teatrite külastamise projekti. Kirja said projektis osalejate nimed, projekti idee tutvustus, probleemid mida noored lahendama soovivad asuda, esialgne tegevuskava ning loetelu uutest teadmistest. Ühtlasi panime kirja mõned mõtted, mis võiks projekti nimeks saada. Järgmisel korral arutleme, milline võiks olla projekti mõju nii noortele endile kui laiemale üldusele ja tegeleme eelarve planeerimisega.

Lisaks uurisin noortelt, kas neil on huvi 26.02.2024 külastada Põlva Kultuurikeskuses “Kullaaugu muusikaresidentuur: Natas Kunase esitlust, töötuba ja kontserti”. Googeldasime, kellega täpsemalt on tegu ning millist muusikat võib üritusel kohata (https://soundcloud.com/nataskunas). Kuuldu meeldis meile, seega olemegi nüüd ühiselt esmaspäeval üritusele minemas. Kui ka sinul tekkis huvi, anna endast märku aadressil polvantk.noorteinfo@polva.ee ning ühine meiega. Koos on alati lahedam!

Järgmine Kultuuriklubi toimub 26.02.2024 kell 19.00-22.00 Põlva Kultuurikeskuses ja 22.00-23.00 Põlva Noortekeskuses.

Toredate uute kohtumisteni!

26.02.2024 KULTUURIKLUBI KOHTUMINE VOL 4

Esmaspäeval 26.02.2024 osales kultuuriklubi Põlva Kultuurikeskuses üritusel “Kullaaugu muusikaresidentuur: Natas Kunas (LT). Esitlus, töötuba ja kontsert”. Peale üritust kogunesime Põlva Noortekeskuses, et panna individuaalselt kirja mõned mõtted kogetust.

✅ 1. MIS KÕIGE ROHKEM MEELDIS?

Birgit: Esiteks mulle meeldis kõige rohkem atmosfäär. Teiseks meeldis noor artist. Artisti pikad juuksed tekitasid tunde, et ta on tore ja stiilne. Kolmandaks meeldisid toredad inimesed meie ümber.

Mirelle: Mulle meeldis kõige rohkem muusika. Meeldisid ka sõbralikud ja abivalmid inimesed. Huvitav oli vaadata artisti tehtud fotosid ning kuulata juttu kassist, kes talle loomingu tegemisel seltsiks oli.

Petra: Mulle meeldis, kuidas ruumis oli mõnus ja eriline vibe. Meeldis see, kuidas Leedu mees võttis ürituse külalisi hästi sõbralikult ja rõõmsalt vastu. Muusika oli hea ja lõõgastav.

Merlin: Mulle meeldis, et korraldaja oli samuti ise kohal ning tutvustas Kullaaugu ürituste sarja idee tagamaid. Muusika oli hästi intensiivne ja omanäoline. Põnev oli jälgida, kuidas kuulajad muusika sisse nii öelda “ära kadusid”.

✅ 2. MIS OLEKS VÕINUD OLLA TEISITI?

Birgit: Oleks võinud olla rohkem osalejaid, kuna tegemist oli andeka artistiga.

Mirelle: Tossu oleks võinud olla vähem. Mulle ei meeldi toss. Lisaks oli minu jaoks üritus natuke liiga pikk. Esitluse ja töötoa järel oleks võinud olla väike paus.

Petra: Alguses oleks võinud vähem tossu kasutada, sest see häiris teisi. Toss oleks võinud tulla alles viimase loo ajal.

Merlin: Mulle meeldiks, kui üritusel ei kasutataks üldse tossu. Valgusefeektidest oleks täiesti piisanud meeleolu loomiseks. Tunnen seda tossu lõhna siiamaani oma riietel.

✅ 3. MIDA KOGESID?

Birgit: Kogesin lõõgastust ja eufooriat vaheldumisi. Üks laul tundus nagu see annaks lootust, vahepeal aga meloodia muutus ning lootus ei tulnudki muusikapala lõpuks tagasi. Üks lugu tuletas mulle meelde Midsommari filmi (2019).

Mirelle: Kogesin lihtsalt rõõmu.

Petra: Kogesin mõttelendu ning tekkis äratundmine, et see muusika sobib hästi filmide ja mängude taustaks.

Merlin: Kogesin uudishimu ning mul tekkis vastupandamatu soov ka endal seda avatud/lahtist süntesaatorit proovida.

✅ 4. MIDA TEADA SAID?

Birgit: Sain teada, et varsti tuleb selle sarja raames Põlvasse esinema järgmine artist. Samuti sain teada, et artisti võõrustaval perekonnal on artistide tutvustamine ja majutamine 14-aastane traditsioon.

Mirelle: Sain teada, kuidas erinevaid muusikaid omavahel kokku panna ja teha arvutis omaloomingut. Põnev oli näha, kuidas käib süntesaatori kasutamine muusika tegemiseks.

Petra: Sain teada, et süntesaatori küljes on erinevad juhtmed ja keeratavad nupud, mis muudavad edastatava heli ainulaadseks. Vaatamata sellele, et tegemist on elektroonilise vahendiga, siis võib süntesaator ikkagi häälest ära minna (off key).

Merlin: Sain teada, et sellist põnevat ja kvaliteetset muusikat on võimalik toota lihtsates tingimustes (ühes väikeses toas). Lisaks sain teada, et artist on õppinud klassikalist muusikat ja viiulimängu. Põnev oli näha, kuidas fotoaparaati kasutati sülearvuti kaamerana. Birgitile tekitas sellisel viisil kaamera kasutamine eufooria tunde.

✅ 5. KAS SOOVITAD SELLISES FORMAADIS ÜRITUSE (ESITLUS + TÖÖTUBA+KONTSERT) KÜLASTAMIST ENDAVANUSTELE INIMESTELE?

Birgit: Kindlasti soovitan, sest seal sa õpid uusi asju ning näed uusi muusikažanreid.

Mirelle: Noor, kes üritusel osaleb, võib leida endale niimoodi uue põneva teema või hobi.

Petra: Jah, sellisel üritusel osalemine võib selgemaks teha, mida soovid tulevikus proovida või ette võtta.

Merlin: Kindlasti soovitan, sest see pakub teadmiste poolest väga mitmekesist ja emotsionaalselt rikkalikku elamust.

Järgmine kultuuriklubi toimub 08.03.2024 kell 19.00-21.00 Põlva Kultuuri-ja Huvikeskuses (Jazzliit 20 ja Põlva Jazziklubi LIVE | Flow Rea) ja 21.00-23.00 Põlva Noortekeskuses.

Toredate uute kohtumisteni!

08.03.2024 KULTUURIKLUBI KOHTUMINE VOL 5 ehk “Jazz pole üldse selline, nagu ma ette kujutasin”

Naistepäeval 08.03.2024 osales kultuuriklubi Põlva Kultuuri-ja Huvikeskuses Jazzliidu ja Põlva Jazziklubi poolt organiseeritud “Flow Rea” kontserdil. Peale üritust kogunesime Põlva Noortekeskuses, et panna (individuaalselt) kirja mõned märksõnad kogetust. Kohtumise peamine eesmärk oli kummutada eelarvamusi jazzi suhtes ning see meil ka edukalt õnnestus. Kontsert oli täis head muusikat ning põnevaid jutustusi lugude valmimise kohta. Avastasime ühiselt, et jazz on palju mitmekesisem ning sügavam muusikavorm, kui olime eeldanud.

Järgmine kultuuriklubi toimub 15.03.2024 kell 19.00-22.00 Põlva Kultuuri-ja Huvikeskuses (Kullaaugu muusikaresidentuur: Rafaele Andrade. Esitlus, töötuba ja kontsert) ja 22.00-23.00 Põlva Noortekeskuses.

PS: Kui sul tekkis samuti huvi, siis koguneme reedel 15.03.2024 kell 18.40 Põlva Noortekeskuses. Üritusel osalemine on noortele tasuta. Olete kõik väga oodatud!

Toredate uute kohtumisteni!

15.03.2024 KULTUURIKLUBI KOHTUMINE VOL 6

Reedel 15.03.2024 osales kultuuriklubi Põlva Kultuuri- ja Huvikeskuses üritusel “Kullaaugu muusikaresidentuur: Rafaele Andrade (BR). Esitlus, töötuba ja kontsert”. Sel korral said noored ülesandeks joonistada ürituse jooksul kuuldust, nähtust ja kogetust üks pilt.

Esitluse käigus tutvustas Rafaele ookeani surmatsoonidest (death zones) valmiva dokumentaalfilmi ja filmimuusika tekkelugu. Põnev oli teada saada, et muusika loomisel võttis Rafaele arvesse iga rääkija taust, karakterit ja hääletämbrit. Filmimuusikat kirjutas Rafaele Ahjal Kullaaugu nimelises talus. Töötoa käigus toimus hetkel veel pooleli oleva dokumentaalfilmi vaatamine nii, et Rafaele mängis samaaegselt oma tšelloga taustamuusikat. Vahepeal tegi ta pause, et dokumentaalfilmis toimuvat kommenteerida. See oli väga mõjus ning äge kogemus ja muutis dokumentaalfilmi vaatamise kordades põnevamaks. Kontserdi osas esitas Rafaele mõned inspireerivad ja omanäolised muusikapalad.

Kultuuriklubi lemmikuks kujunes viimane ehk küsimustele vastamise osa, kus saime palju põnevat teada Rafaele disainitud ja isevalmistatud tšello kohta. Elektriline tšello nimega “Knurl” kaalub 2 kg ja see on prinditud 3D printerist välja kolmes osas. Tšello valmistamine võtab aega umbes ühe kuu ja kogu protsess maksab ~2500 eurot. Kokku on terves maailmas toodetud siiamaani ainult neli sellist tšellot.

Ürituse käigus valmisid noortel kultuuriklubilistel ka sisukad ja põnevad kunstiteosed, mida nad omaalgatuslikult Rafaelele peale kontserdi lõppu näitama läksid. Rafaelele meeldisid noorte pildid väga ning Petra kinkis enda pildi talle mälestuseks. Peale üritust põgusat tagasisidet küsides selgus, et Petrale meeldis kõik, Birgitile meeldis väga muusika ning Mirellele meeldis muusika, ookeanisügavused ja kultuurikeskuse undergraundi keskkond.

Järgmine kultuuriklubi toimub 20.03.2024 Põlva Noortekeskuses.

Toredate uute kohtumisteni!

15.03.2024 KULTUURIKLUBI KOHTUMINE VOL 7

Peale mitmenädalast ürituste väisamist toimus kultuuriklubi kohtumine taas tavapärasel ajal, kolmapäeval kell 15.00, Põlva Noortekeskuses. Sel korral tutvusime lähemalt kinokavaga, et valida välja üks põnev ja külastamist vääriv linateos. Nimelt on meie hea koostööpartner Põlva Kultuuri-ja Huvikeskus nõus kultuuriklubi tegevust tasuta kinopiletitega toetama. Juhuuuuuu!

Noortele jäid silma kaks filmi: “Koer Arthur” ja “Õpetajate tuba”, mis mõlemad tundusid võrdväärselt huvitavad. Et otsuse langetamist lihtsustada, panid noored kirja mõlema filmi plussid ja miinused. Peale mõningast arutelu langetasid noored valiku “Koer Arthuri” kasuks.

Järgmine kultuuriklubi toimub 25.03.2024 kell 17.30-19.15 Põlva Kultuuri- ja Huvikeskuses.

Toredate uute kohtumisteni!

25.03.2024 KULTUURIKLUBI KOHTUMINE VOL 8

Kaheksandal korral kohtus kultuuriklubi Põlva Kultuuri-ja Huvikeskuses, et minna koos kinno. Vaatamisele tuli “Koer Arthur“, mis osutus väga põnevaks, südamlikuks ja inspireerivaks filmiks. Eriliseks ja hingeminevaks muutis filmi asjaolu, et see põhines tõsielusündmustel. Meie hinnangul sobib “Koer Arthur” vaatamiseks nii noortele kui vanadele ning nii spordisõpradele kui ka loomasõpradele.

Järgmine kultuuriklubi toimub 03.04.2024 kell 15.00-16.00 Põlva Noortekeskuses.

Toredate uute kohtumisteni!

03.04.2024 KULTUURIKLUBI KOHTUMINE VOL 9

Kultuuriklubi üheksas kohtumine leidis aset Põlva Noortekeskuses ning ühiselt said paika pandud aprillikuu plaanid ja tegemised. Ees on ootamas kolm üliägedat üritust:

💮 10.04.2024 kell 15.00-17.00 Põlvamaa pärimusrahva pärastlõuna Tillu kohvikus;

🦊 18.04.2024 kell 14.30-15.10 etendus “Üks segane lugu” Vastse-Kuuste Kultuurimajas (kus astub lavale ka Vastse-Kuuste Noortekeskuse noorsootöötaja Alina Vals);

🍴 30.04.2024 kell 18.00-21.00 “Kultuuriõhtusöök” Tartus Aparaaditehases Klubi Gutenbergis.

Järgmine kultuuriklubi toimub 10.04.2024 kell 15.00-17.00 Tillu kohvikus ning me ootame seda juba väga! Rohkem infot kohtumise kohta leiad aadressilt https://www.facebook.com/events/762289998951665/. Kõik huvilised on teretulnud liituma.

Toredate uute kohtumisteni!

10.04.2024 KULTUURIKLUBI KOHTUMINE VOL 10

Kolmapäeval 10.04.2024 osales kultuuriklubi Tillu kohvikus üritusel „Põlvamaa pärimusrahva pärastlõuna“. Lisaks meile oli kohale tulnud veel ~40 huvilist. Üritus ise oli  väga silmaringi avardav ja inspireeriv. Noortele meeldis, et kokku olid tulnud toredad inimesed ja lisaks info jagamisele küsiti ka kogukonna arvamust. Samuti oli Tillu kohviku toit väga maitsev ning müügil olev käsitöö pakkus kõneainet ja silmailu. Üritusel jäid kõlama sellised märksõnad nagu: pärimus, rahvakalender, rahvatants, pillimäng, pärimuslaul, teater, ravimtaimed, käsitöö, traditsiooniline toiduvalmistamine, Jakob Hurt, muuseumid ja folkloor.

Esmalt tutvustasime ennast ning tõime välja, milline seos on meil Põlvamaa ja pärimusega. Seejärel tegi Eesti Folkloorinõukogu põgusa ülevaate oma tegemistest ja tutvustas lähemalt aktsiooni „Hakkame santima“ ning rahvusvahelist pärimuspidu „Baltica“. Ühtlasi saime teada, et nad otsivad vabatahtlike, kes soovivad panustada Eesti folklooriliikumisse ja piirkondlikute eripärade säilimisse (uuri lisaks https://folkloorinoukogu.ee/tule-vabatahtlikuks).

Peale seda arutlesime laudkondades selle üle, mis on Põlvamaal pärimusega hästi ning mis takistab sellega tegelemist. Meie laudkonnas sai märkmete tegemise ja ettekandmise rolli endale Petra. Tore oli jälgida, et nii mitmedki osalejad noogutasid kokkuvõtet kuulates kaasa ning jagasid meie laudkonnas tekkinud mõtteid. Viimaks avaldas igaüks arvamust, kas ja kui sageli võiks edaspidi kohtuda ning mis võiks olla kohtumise sisu. Ühtlasi mõtisklesime selle üle, kuidas igaüks meist saab panustada (kasvõi toolide tassimisega). Kokkuvõtvalt võib öelda, et kultuuriklubil veetis sisuka ja hariva õhtupooliku. Rõõm on tõdeda, et enamus noori oli seda meelt, et sellistel kohtumistel võiksime me ka edaspidi osaleda. Suur-suur aitäh Eesti Folkloorinõukogule, et nad sellise toreda ja vajaliku ürituse korraldasid ning jääme ootama järgmist kutset.

Toredate uute kohtumisteni!