Põlva Noortekeskuse vabatahtlikud (2024)

Põlva Noortekeskuse vabatahtlikud (2024)

Vabatahtlikud käivad koos igal neljapäeval kell 17.00-18.30.

Vabatahtlikke juhendavad Katrin Sakson, Merlin Kirbits ja Tiina Länkur.

Põlva Noortekeskuse vabatahtlikute grupp koosneb ~10 noorest. Põhituumikusse kuuluvad Keete-Keteli, Kertlin, Lisette, Marta Mia, Melissa, Nele, Rander ja Revon.

18.01.2024 Esimene vabatahtlike kohtumine

Esimesel Põlva Noortekeskuse vabatahtlike kohtumisel tegime tutvumismänge ning arutlesime selle üle, milline peaks olema üks vabatahtlik ja mida vabatahtlik töö endast üldse kujutab. Iga noor pani individuaalselt kirja oma tugevused ja nõrkused, mis võivad vabatahtliku töös kasuks tulla või siis hoopis takistuseks saada. Lisaks tegime tulevikuplaane ja kaardistasime, milliseid üritusi noortekeskuse vabatahtlikud soovivad korraldada.

25.01.2024 Teine vabatahtlike kohtumine

Vabatahtlike teisel kohtumisel meenutasime eelmise kohtumise tegevusi ja teemasid. Lisaks kaardistasid noored, millised on ägedal üritused, kus nad ise osalenud on ning mis on see x faktor, mis ühe ürituse mõnusaks teeb. Samuti tegime põgusalt tutvust kahe projektiga (kogukonnaaed ja tehno-robo-game), millega vabatahtlikel sellel aastal tegeleda tuleb.

01.02.2024 Kolmas vabatahtlike kohtumine

Kolmandal vabatahtlike kohtumisel arutasime mängukaartide abil, kuidas noored toitu suhtuvad. Noortel tuli lõpetada järgmised laused: 1) minu lemmiksöök on … ; 2) ma pole kunagi proovinud …; 3) kui ma olen kurb, siis tahan, et … ; 4) minu jaoks on tüütu, kui …; 5) ma ei tee seda sageli, kuid mulle meeldib väga … . Samuti selgitasime välja, kuidas noores erinevates toiduga seotud olukordades käituksid. Esitasime neile järgimisi küsimusi: Mida sa teeksid, kui sulle ei maitse üldse ema valmistatud õhtusöök?, Mida sa teeksid, kui oleksid läinud klassiga ekskursioonile, kuid sina unustasid oma lõunaeinekarbi koju?, Mida sa teeksid, kui leiate sõbraga ilusate marjadega tundmatu taime ja sõber tahab marju maitsta?.

Seejärel tutvustasime noortele põhjalikumalt kogukonnaaia ideed. Noored said ülesande joonistada paberile oma unistuste aed ja kirjutada juurde, millised taimed peaksid seal kasvama. Kokku osales kohtumisel koos uute liikmetega tubli 9 vabatahtlikku. Kolm noort osalesid kohtumisel veebi teel.

08.02.2024 Neljas vabatahtlike kohtumine

Neljandal vabatahtlike kohtumisel tegime kokkuvõtteid eelmisel korral joonistatud unistuste aia plaanidest. Esmalt andsime noortele aega oma joonistuste täiendamiseks. Seejärel tuli neil oma unistuste aedasid esitleda kogu grupile ning põhjendada, miks just need taimed võiksid ka kogukonnaaias kasvada. Ühtlasi loendasime kokku, kui mitu korda esineb unistuste aedades erinevaid taimi ja saime teada, et kõige populaarsemad taimed on maasikas, kartul, porgand, tomat ja mustikas. Esindatud olid veel ka sibul, peet, uba, piparmünt, lehtsalat redis, päevalill, roos, till, spinat, kapsas, kummel, küüslauk, kõrvits, suvikõrvits ja teeleht.

Kuna eelmisel kohtumisel tuli välja, et noorte üheks lemmiktoiduks on jäätis, siis sel korral avanes kõigil vabatahtlikutel võimalus näksipausi ajal jäätisega maiustada. Lisandid ning kogused said noored ise valida. Ühtlasi võis näksilaualt leida ka mitmeid selliseid toiduaineid, mida noored kogukonnaaeda soovivad istutada.

Koduseks ülesandeks jäi vaadata, kas kodus leidub seemneid, mis on jäänud üle ja mida võib annetada kogukonnaaeda külvamiseks. Lisaks võivad noored tuua järgneva kahe nädala jooksul noortekeskusesse erinevaid plastkarpe, mille sisse saaks istikute ette kasvatamiseks taimi külvata.

15.02.2024 Viies vabatahtlike kohtumine

Viiendal vabatahtlike kohtumisel vaatasime esmalt üle kodust kaasa toodud pakendite ja seemnejääkide kogud. Uurisime, kui kaua seemned veel säilivad ning millised karbid on taimede eelkasvatamiseks kõige sobilikumad. Seejärel keskendusime teisele, kogukonnaaia teemaga paralleelselt käsitletavale, tehno-robo-game teemale.

Tehno-robo-game on üks põnev üritus, mis leiab aset Põlva Noortekeskuses päev enne kogukonnaaia avamist ehk 31. mail ja mille fookuses on tehnoloogia, robootika ja mängimine. Sellest lähtuvalt kogusimegi kokku noorte ideed ja lasime neil joonistada/visandada paberile kõik, mis seondub sõnadega tehno-robo-game. Lisaks arutlesime, et kui teha sellel teemal töötuba, siis milline see välja võiks näha. Peale kosutavat jäätise-ja snäkipausi harjutasime noortega meeskonnatööd ja ehitasime Intelino nutirongile (haridusrobotile) valmis põneva raja koos koodidega. Jälgides eemalt vabatahtlike meeskonna suurepärast koostööd tekkis noorsootöötajal kohati tunne, nagu vaataks Rakett69 saadet.

22.02.2024 Kuues vabatahtlike kohtumine

Kuuendat vabatahtlike kohtumist viis läbi külalisjuhendaja Tiina Länkur Räpina Aianduskoolist. Noored tutvusid Tiina juhendamisel erinevate seemnetega ja vaatasid üle oma seemnevarud. Lisaks vajas koostamist puudu olevate seemnete ostunimeki, sest järgmisel kohtumisel läheme ühiselt Bauhofi seemnevarusid täiendama. Samuti said noored teada, milliseid taimi tuleb kasvatada, selleks et kahjurid saaki nahka ei pistaks. Põnevateks seemneteks osutusid aga roheline kõrvits ja triibuline peet. Ühtlasi õppisid noored seda, kuidas arvestada taime kõige paremat külviaega, et lühikese sooja suve jooksul ka lõpuks enne sügiseste öökülmade tulekut saaki saada.

29.02.2024 Seitsmes vabatahtlike kohtumine

Seitsmes vabatahtlike kohtumine sai alguse Bauhofi aiandusosakonnast ja plaanis oli kogukonnaaia tarbeks ette kasvatatavate taimede seemnete ostmine. Tiina Länkuri juhendamisel valisime välja vajalikud seemned. Seemnete valimisel tuli tähelepanu pöörata nii taimede kasvuajale, seemnete säilivustähtajale kui ka kasvunõuetele. Tore oli vaadata, kuidas noored oma uusi teadmisi praktikasse rakendasid.

Põlva Noortekeskusesse jõudes asusid noored seemneid külvama. Külvati basiiliku, mikrorohelise, tomati, füüsali ja kurgi seemneid. Mulda said pistetud ka selle kevade esimesed lihavõttemuru seemned. Lisaks kirjutati potikestele juurde külvi kuupäev ning taime nimi, et peale tärkamist oleks neil lihtsam vahet teha.

07.03.2024 Kaheksas vabatahtlike kohtumine

Kaheksandal vabatahtlike kohtumisel jätkasime seemnete külvamist. Esmalt vaatasid noored üle, kui palju on kasvanud nende eelmisel korral külvatud taimed. Seejärel tuli igaühel oma taime kasta. Noored said teada, kuidas tuleb kasta värskelt tärganud kurki ning kuidas kindlaks teha, kas taim üldse vajab vett. Viimaks asusid noored koos juhendajaga maitsetaimi välja valima ning ühiselt külvama. Uueks teadmiseks oli see, et seemnete külvamisel saab märkmepaberist endale väga hea abilise teha. Toredaks üllatuseks oli aga see, et näksipausi ajal said noored juba oma esimese külvi vilju maitsta – mikroroheline oli ennast juba piisavalt pikaks sirutanud ning sobis hästi dipikastet kaunistama.

13.03.2024 Vabatahtlike üheksas kohtumine

Vabatahtlike üheksandal kohtumisel vaatasid noored üle, kuidas on kasvama läinud eelmisel ja üle-eelmisel korral külvatud taimed. Taimi kasteti ning kosutati kiitvate sõnadega. Järgmiseks võeti käsile Ööpäev Põlvas raames toimuva tehno-robo-game ürituse planeerimine. Noortelt kogutud ideedest lähtuvalt otsustasime ürituse teha põgenemistoa formaadis ning üheks ülesandeks saab Intelino nutirongi katsetamine ja programmeerimine. Seega pakkisid noored taaskord Intelino nutirongi lahti, ehitasid rühmatööna rongile sobiliku raja ning mõtlesid juurde põnevad programmeerimisülesanded, mida on ürituse külastajatel vaja lahendama hakata. Kõigele eelnevale lisaks kordasime mängulisel teel üle ka vabatahtlike gruppi kuuluvate inimeste nimed, sest need kipuvad aeg-ajalt meelest ära minema. Hästi tore on näha, et need liikmed, kes igal neljapäeval kohal käivad, hakkavad samm-samm ühtseks ja teineteist toetavaks meeskonnaks kujunema.

22.03.2024 Vabatahtlike kümnes kohtumine

Vabatahtlike kümnes kohtumine algas mõnusa näksilaua ettevalmistamisega. Siinkohal suur aitäh kõigile, kes näksilaua valmimisse oma panuse andsid! Seejärel kordasime üle kõigi vabatahtlikute nimed. Esiteks tuli kirja panna eesnimed ning kontrollida üle, kas kõik nimed on kirjas. Teiseks tuli noorsootöötaja ütlemise järgi üles otsida nime omanik ning kontrollida, kas nimi on õigesti kirjutatud. Kolmandaks kirjutasid noored kõik nimed mälu järgi uuesti läbi, et teadmised kinnistuksid ning mäluseosed tugevneksid.

Edasi said noored ülesandeks otsida internetist informatsiooni erinevate robotite kohta ning koostada saadud info põhjal lühikokkuvõte. Noorte kasutada olid nii noortekeskuse lauaarvutid kui ka isiklikud nutitelefonid. Valminud kokkuvõtte saatsid noored noorsootöötaja Margitile. Ülesanded olid kõigile jõukohased ning noored said väga edukalt hakkama.

28.03.2024 Vabatahtlike üheteistkümnes kohtumine

Vabatahtlike kohtumist külastasid üsna ootamatult Erasmus+ programmi “Play to Grow” kaudu neli noort Hispaaniast, Itaaliast ja Leedust. Külalised tutvustasid Erasmus+ programmi ning selle võimalusi kogeda erinevaid kultuure, praktiseerida inglise keelt, näha maailma ning tutvustada oma kultuuri. Erasmus+ programmi raames käis Põlva noortekeskuse vabatahtlikel külas Simone, Ernesto ja Goda.

Goda on pärit Leedust ja ta on vegan, kes peale ülikooli lõpetamist soovis veidi puhata ning maailmas ringi vaadata. Goda väärtustab vaimset tervist ning puhast toitu. Simone on pärit Itaaliast, ta elab praegu Tartus ning tegutseb filmi valdkonnas. Tema moto on “Life is the best hobby”. Ernesto on pärit Hispaaniast, armastab lauamänge ja võitluskunste, ta on näinud elus lund vaid 3 korda ning mängib meelsasti Dixitit. Lisaks omavahelisele tutvumisele esitasid vabatahtlikud külalistele mitmeid küsimusi ka toidu teemadel ja said vastustest teada näiteks, et pitsa peale ei kõlba ananass ja pasta peale ketšup.

04.04.2024 Vabatahtlike kaheteistkümnes kohtumine

Kaheteistkümnes kohtumine algas vabatahtlike nimede meenutamisega, sest vabatahtlikega liitusid Daisy ja Stella. Lisaks meenusime, mida siiani juba teinud oleme. Seejärel tegelesid noored Tiina Länkuri juhendamisel juba varem külvatud ning suureks sirgunud taimede pikeerimise ja ümber istutamisega. Taimede lähemal vaatlusel selgus, et osadel on tekkinud tõusmepõletik ning need taimed tuli kahjuks ära visata. Põletik võis olla tingitud liiga kiirest külma/sooja õhu vahetusest või valest kastmisest. Saime teada, et taimede kastmise puhul on oma nipp, mida tasub jälgida – kasta tuleb karbi nurka aeglaselt vett valades, mitte hooga seda taime peale valades.

Samal ajal kui osad noored külvasid juurde aedsalatit, melonit, arbuusi ja peterselli, tegelesid teised noored taimede pikeerimisega. Taimede ümber istutamisel ja pikeerimisel oli kõige olulisem meeles pidada, et taimi tõstetakse ainult idulehtedest ja hästi õrnalt. Kui taime varrest tõsta, siis on taimel tunne, nagu teda kägistataks. Pikeerimisel peab taim olema mullapalliga ja pikeeritakse kassettidesse, mis on eelnevalt ühtlaselt mullaga täidetud. Esmalt tuleb mulla sisse pliiatsi/pikeerimispulga abil teha lehtrikujuline süvend, et taime juur saaks võimalikult sirge ning seejärel tuleb suruda õrnalt muld pliiatsiga taime ümber kinni. Ühtlasi tuleb jälgida, et taime juur ei jääks kõver.

Meie kohtumine oli sel korral äärmiselt tegevuste ning uute teadmiste rohke. Tore oli jälgida, kuidas noored üksteist aitasid ja juhendasid. Lust oli vaadata vabatahtlike omavahelist koostööd ning lisaks oli kuulda ka üksteise julgustamist ning tunnustamist.

04.04.2024 Vabatahtlike kolmeteistkümnes kohtumine

Vabatahtlikel oli taaskord taimedega tegelemise neljapäev. Seekord istutasime Tiina juhendamisel kurgitaimed ümber suurematesse potidesse ning külvasime mõned lilleseemned (aedaster ja peiulill). Ühtlasi kordasime üle taimede eest hoolitsemise põhitõed. Lisaks saime teada, et tomati lehtedele vett peale valada ei tohi ning kastes ei tohi saada märjaks kurgitaime vars.