16.10.2023 ProgeTiigri Tulevikutegijate ja Code Week’i õpilasüritus “HEI NOOR, KUHU LIIGUD?” Ahja Noortekeskuses

Põlva valla Noorsootöö Keskuse oktoobrikuu teema oli “Vaimne tervis ja heaolu”. Kuna oktoobris toimusid ka traditsiooniline rahvusvaheline programmeerimisnädal „Code Week“ ja „ProgeTiigri tulevikutegijate väljakutse“, mille fookuses oli sellel aastal liikumine, siis otsustasime kõike seda noorte vaimse tervise toetuseks ära kasutada. Nii sündiski töötuba „Hei noor, kuhu liigud?“, mis hõlmas endast nii vaimset tervist toetavat ühist huvitegevust, füüsilist liikumist kui ka digipädevuse ja tehnoloogilise kirjaoskuse arendamist.

Ahjal osales töötoas kokku 20 noort. Töötuba juhendasid Põlva valla Noorsootöö Keskuse mobiilne noorsootöötaja Merlin ja Põlva Noortekeskuse vabatahtlik Mirelle. Töötoa sisu oli järgmine:

🟥 Esiteks toimus kogunemine ja ProgeTiigri meene valimine. Valikus olid veepudel, puhv, valgusega võtmehoidja, joonlaud ja helkur. Kõige populaarsemateks osutusid valgusega võtmehoidjad ning veepudelid, need said laualt otsa esimestena. Siinkohal suur tänu Haridus- ja Noorteametile ning „ProgeTiigri“ programmijuht Kirkele, kes meile need toredad meened saatis.

🟧 Teiseks saime me omavahel tuttavaks. Kõik noored seisid ringis, üks noortest astus ringi keskele, ütles oma nime ning lisas juurde sportliku liigutuse. Seejärel teised noored kordasid nime ja liigutust. Sel korral oli tutvumine natuke raskendatud, sest noori muudkui tuli ja tuli noortekeskusesse juurde. Paras väljakutse oli selgitada, et mis meil parasjagu käsil on ning jälgida, kes pole saanud veel ennast tutvustada.

🟨 Kolmandaks korraldasime LEGO 6 klotsi väljakutse. Esmalt leppisime iga LEGO klotsi värvi jaoks kokku ühe looma liikumise (punane = part, oranž = orav, kollane = kass, roheline = rebane, helesinine = hunt, tumesinine = tiiger). Seejärel näitas juhendaja LEGO klotsi ning noored pidid kokkulepitud liikumist jäljendama. Selgus, et kõige aktiivsema liikumisega loom oli rebane ning kassid ei liigu üldse, vaid ainult kräunuvad kooris.

🟩 Neljandaks töötoa tegevuseks oli iseseisev Intelino nutirongi avastamine. Noortel tuli ilma pikema sissejuhatuseta hakata karpidesse pakitud Intelino nutirongi uurima. Nad pidid nuputama, kuidas sillad või rongipaviljonid ja tunnelid kokku käivad, kuidas rong tööle hakkab ja kuidas seda programmeerida saab. Mulle väga meeldis, et noored tegid omavahel tihedat koostööd ning aitasid üksteist. Muidugi on ka natuke kahju, et paljud noored pidid bussile ära minema ning ei saanudki oma valmis ehitatud rongirada katsetada.

🟦 Viiendaks võtsime me aja maha ning nautisime energiapausi. Noorsootöötaja Piret oli valmis meisterdanud värvilised ja maitsvad võileivad ning väga mõnus oli süüa, muljetada ja veidike aktiivsest tegutsemisest puhata.

🟪 Kuuendaks tegevuseks oli Intelino nutirongi avastamine koos liikumisülesannetega. Iga kord kui Intelino nutirong sõitis jaama ja peatus, võttis rongi liikuma pannud noor juhendajalt ühe liikumisega seotud ülesande sedeli. Ülesannet aga tuli täitma asuda kõigil. Näiteks tuli noortel kõndida tibusammudega noorsootöötaja juurde, leida veeklaas ja puudutada seda, kõndida selg ees televiisorini või kallistada vabalt valitud inimest.

🟫 Töötuba lõppes lühikese kokkuvõtte tegemise ja koristamisega. Nüüd tekkis juba Intelino nutirongi kokku pakkides hasart, et kas suudame seda teha kiiremini kui eelmistel kordadel. Siinkohal suur tänu abilistele.

Kokkuvõtvalt võib öelda, et tegemist oli ühe põneva ning hariva töötoaga. Noored olid sõbralikud ning uudishimulikud. Loodame, et Intelino nutirong leiab peagi uuesti tee Ahja Nooretekeskusesse. Kõik pildid ja videod sellest ägedast töötoast leiad siit.

Toredate uute kohtumisteni!