18.10.2023 ProgeTiigri Tulevikutegijate ja Code Week’i õpilasüritus “HEI NOOR, KUHU LIIGUD?” Mooste Noortekeskuses

Põlva valla Noorsootöö Keskuse oktoobrikuu teema oli “Vaimne tervis ja heaolu”. Kuna oktoobris toimusid ka traditsiooniline rahvusvaheline programmeerimisnädal „Code Week“ ja „ProgeTiigri tulevikutegijate väljakutse“, mille fookuses oli sellel aastal liikumine, siis otsustasime kõike seda noorte vaimse tervise toetuseks ära kasutada. Nii sündiski töötuba „Hei noor, kuhu liigud?“, mis hõlmas endast nii vaimset tervist toetavat ühist huvitegevust, füüsilist liikumist kui ka digipädevuse ja tehnoloogilise kirjaoskuse arendamist.

Moostes osales töötoas kokku 17 noort. Töötuba juhendasid Põlva valla Noorsootöö Keskuse mobiilne noorsootöötaja Merlin ja Põlva Noortekeskuse vabatahtlik Mirelle. Ühtlasi käis töötoaga tutvumas Mooste lasteaed Tammetõru õpetaja Mariana. Töötoa sisu oli järgmine:

🟥 Esiteks toimus kogunemine ja ProgeTiigri meene valimine. Valikus olid veepudel, valgusega võtmehoidja, joonlaud, helkur ja rinnamärk. Siinkohal suur tänu Haridus- ja Noorteametile ning „ProgeTiigri“ programmijuht Kirkele, kes meile need toredad meened saatis. Code Week logoga rinnamärgid saabusid kohale aga suisa Brüsselist.

🟧 Teiseks saime me omavahel tuttavaks. Kõik noored seisid ringis, üks noortest astus ringi keskele, ütles oma nime ning lisas juurde sportliku liigutuse. Seejärel teised noored kordasid nime ja liigutust. Selgus, et Moostes on mitmeid häbelikke noori, kes ei soovinud ennast ringi keskel tutvustada. Õnneks teistes tegevustes olid nad aktiivsemad ja jutukamad.

🟨 Kolmandaks korraldasime LEGO 6 klotsi väljakutse. Esmalt leppisime iga LEGO klotsi värvi jaoks kokku ühe liikumise (punane = põrkamine, oranž = ohkamine, kollane = kükitamine, roheline = ronimine, helesinine = hundiratas, tumesinine = tagurdamine). Seejärel näitas juhendaja LEGO klotsi ning noored pidid kokkulepitud liikumist jäljendama. Tuleb tunnistada, et Mooste noored olid väga sportlikud ning ülesandega saadi hästi hakkama. Eriti vahvalt tulid välja hundirattad.

🟩 Neljandaks töötoa tegevuseks oli iseseisev Intelino nutirongi avastamine. Noortel tuli ilma pikema sissejuhatuseta hakata karpidesse pakitud Intelino nutirongi uurima. Nad pidid nuputama, kuidas sillad või rongipaviljonid ja tunnelid kokku käivad, kuidas rong tööle hakkab ja kuidas seda programmeerida saab. Toredaid seiklusi ning huvi jagus küllaga.

🟦 Viiendaks võtsime me aja maha ning nautisime energiapausi. Muljetasime ja puhkasime ning kõrvale nosisime võileibu ja lehmakomme. Kusjuures võileivad kadusid laualt kiiremini, kui noorsootöötaja Kadri osavad näpud neid juurde jõudsid teha. Kõik maitses imehästi.

🟪 Kuuendaks tegevuseks oli Intelino nutirongi avastamine koos liikumisülesannetega. Iga kord kui Intelino nutirong sõitis jaama ja peatus, võttis rongi liikuma pannud noor juhendajalt ühe liikumisega seotud ülesande sedeli. Ülesannet aga tuli täitma asuda kõigil. Näiteks tuli noortel hüpata paremal jalal kellegi juurde, kelle nimi algab M tähega või hüpata koos jalgadega esimese ukseni. Samuti tuli puudutada oma varbaid ja teha üks tiir ümber oma telje. Noortele meeldisid ülesanded väga ning neid oli lihtne täita.

🟫 Töötuba lõppes lühikese kokkuvõtte tegemise ja koristamisega. Peale seda jäi pisut aega veel ülegi, et võtta osa põnevast kaardimängust.

Kokkuvõtvalt võib öelda, et tegemist oli ühe väga tegusa ning meelelahutusliku töötoaga. Noored olid aktiivsed ning nutikad. Eriti meeldis mulle, et vanemad noored abistasid endast väiksemaid. Seda oli hea jälgida. Kõik pildid ja videod sellest ägedast töötoast leiad siit.