24.10.2023 ProgeTiigri Tulevikutegijate ja Code Week’i õpilasüritus “HEI NOOR, KUHU LIIGUD?” Põlva Noortekeskuses

Põlva valla Noorsootöö Keskuse oktoobrikuu teema oli “Vaimne tervis ja heaolu”. Kuna oktoobris toimusid ka traditsiooniline rahvusvaheline programmeerimisnädal „Code Week“ ja „ProgeTiigri tulevikutegijate väljakutse“, mille fookuses oli sellel aastal liikumine, siis otsustasime kõike seda noorte vaimse tervise toetuseks ära kasutada. Nii sündiski töötuba „Hei noor, kuhu liigud?“, mis hõlmas endast nii vaimset tervist toetavat ühist huvitegevust, füüsilist liikumist kui ka digipädevuse ja tehnoloogilise kirjaoskuse arendamist.

Põlvas osales töötoas kokku 12 noort. Töötuba juhendasid Põlva valla Noorsootöö Keskuse mobiilne noorsootöötaja Merlin ja Põlva Noortekeskuse vabatahtlik Mirelle. Töötoa sisu oli järgmine:

🟥 Esiteks toimus kogunemine ja ProgeTiigri meene valimine. Valikus olid lendav taldrik, jo-jo, veekindel mobiilikott, joonlaud, helkur ja rinnamärk. Siinkohal suur tänu Haridus- ja Noorteametile ning „ProgeTiigri“ programmijuht Kirkele, kes meile need toredad meened saatis. Code Week logoga rinnamärgid saabusid kohale aga suisa Brüsselist.

🟧 Teiseks saime me omavahel tuttavaks. Kõik noored seisid ringis, üks noortest astus ringi keskele, ütles oma nime ning lisas juurde sportliku liigutuse. Seejärel teised noored kordasid nime ja liigutust. Mul on siiras rõõm, et kõik Põlva noored olid enda tutvustamisel julged ja loovad.

🟨 Kolmandaks korraldasime LEGO 6 klotsi väljakutse. Esmalt leppisime iga LEGO klotsi värvi jaoks kokku ühe looma liikumise (punane = põder, oranž = orav, kollane = koer, roheline = rohutirts, helesinine = haikala, tumesinine = tihane). Seejärel näitas juhendaja LEGO klotsi ning noored pidid kokkulepitud liikumist jäljendama. Kuigi kõik liikumised olid vahvad ja omanäolised, siis minu isiklikuks lemmikuks kujunes haikala.

🟩 Neljandaks töötoa tegevuseks oli iseseisev Intelino nutirongi avastamine. Noortel tuli ilma pikema sissejuhatuseta hakata karpidesse pakitud Intelino nutirongi uurima. Nad pidid nuputama, kuidas sillad või rongipaviljonid ja tunnelid kokku käivad, kuidas rong tööle hakkab ja kuidas seda programmeerida saab. Mulle väga meeldis, et noored olid aktiivsed ning aitasid üksteist. Kui alguses tegutsesid poisid ja tüdrukud pigem eraldi gruppidena, siis töötoa lõpus oli tunda mõnusat ühtsust.

🟦 Viiendaks võtsime me aja maha ning nautisime energiapausi. Noorsootöötaja Katrin oli koos kokandusringi noortega küpsetanud imemaitsva õunakoogi ning valmistanud ette rõõmsavärvilised ja tervislikud suupistetaldrikud. Suur aitäh!

🟪 Kuuendaks tegevuseks oli Intelino nutirongi avastamine koos liikumisülesannetega. Iga kord kui Intelino nutirong sõitis jaama ja peatus, võttis rongi liikuma pannud noor juhendajalt ühe liikumisega seotud ülesande sedeli. Ülesannet aga tuli täitma asuda kõigil. Näiteks tuli noortel leida keegi, kelle nimi algab M tähega või hüpata koos jalgadega esimese ukseni. Üles tuli leida ja puudutada midagi hõbedast, punast, lillat ja sinist.

🟫 Töötuba lõppes lühikese kokkuvõtte tegemise ja koristamisega. Pakkisime ühiselt Intelino nutirongi kokku ning jätsime Põlva Noortekeskusesse uusi põnevaid töötubasid ootama. Kes veel ei tea, siis nutironge ning vahendeid on kaks komplekti ning neid saavad kõik noortekeskused endale tegevusteks laenutada.

Kokkuvõtvalt võib öelda, et tegemist oli ühe lõbusa ning arendava töötoaga. Noored olid aktiivsed ning mõnusalt ülemeelikud. Aitäh kõigile töötoas osalejatele selle ägeda vaibi ja vingete mälestuste eest! Kõik pildid ja videod sellest ägedast töötoast leiad siit.

Toredate uute kohtumisteni!