05.10.2023 ProgeTiigri Tulevikutegijate ja Code Week’i õpilasüritus “HEI NOOR, KUHU LIIGUD?” Vastse-Kuuste Noortekeskuses

Põlva valla Noorsootöö Keskuse oktoobrikuu teema oli “Vaimne tervis ja heaolu”. Kuna oktoobris toimusid ka traditsiooniline rahvusvaheline programmeerimisnädal „Code Week“ ja „ProgeTiigri tulevikutegijate väljakutse“, mille fookuses oli sellel aastal liikumine, siis otsustasime kõike seda noorte vaimse tervise toetuseks ära kasutada. Nii sündiski töötuba „Hei noor, kuhu liigud?“, mis hõlmas endast nii vaimset tervist toetavat ühist huvitegevust, füüsilist liikumist kui ka digipädevuse ja tehnoloogilise kirjaoskuse arendamist.

Vastse-Kuustes osales töötoas kokku 19 noort. Töötuba juhendasid Põlva valla Noorsootöö Keskuse mobiilne noorsootöötaja Merlin ja Põlva Noortekeskuse vabatahtlik Mirelle. Töötoa sisu oli järgmine:

🟥 Esiteks toimus kogunemine ja ProgeTiigri meene valimine. Valikus olid veepudel, puhv, valgusega võtmehoidja, joonlaud ja helkur. Kõige populaarsemaks osutusid veepudelid ja valgusega võtmehoidjad, need said laualt otsa esimestena. Siinkohal suur tänu Haridus- ja Noorteametile ning „ProgeTiigri“ programmijuht Kirkele, kes meile need toredad meened saatis.

🟧 Teiseks saime me omavahel tuttavaks. Kõik noored seisid ringis, üks noortest astus ringi keskele, ütles oma nime ning lisas juurde sportliku liigutuse. Seejärel teised noored kordasid nime ja liigutust. Mul on väga hea meel, et kõik Vastse-Kuuste noored olid enda tutvustamisel julged ja loovad.

🟨 Kolmandaks korraldasime LEGO 6 klotsi väljakutse. Esmalt leppisime iga LEGO klotsi värvi jaoks kokku ühe liikumise (punane = kükitamine, oranž = põlvetõstejooks, kollane = kaugushüpe, roheline = ronimine ja roomamine, helesinine = sääretõstejooks, tumesinine = aplaus). Seejärel näitas juhendaja LEGO klotsi ning noored pidid kokkulepitud liikumist jäljendama. Tuleb tunnistada, et Vastse-Kuuste noored olid väga hea mäluga ning ülesandega saadi suurepäraselt hakkama.

🟩 Neljandaks töötoa tegevuseks oli iseseisev Intelino nutirongi avastamine. Noortel tuli ilma pikema sissejuhatuseta hakata karpidesse pakitud Intelino nutirongi uurima. Nad pidid nuputama, kuidas sillad või rongipaviljonid ja tunnelid kokku käivad, kuidas rong tööle hakkab ja kuidas seda programmeerida saab. Põnevust ning eduelamust jagus küllaga.

🟦 Viiendaks võtsime me aja maha ning nautisime energiapausi. Sõime, muljetasime ja puhkasime. Kusjuures sel korral oli põnevaks maitsekomboks Santa Maria läätsekrõpsule asetatud kartulisalat. Need tavalised rukkikorvid olid poest lihtsalt otsa saanud ning noorsootöötaja Alina oli probleemi lahendamisel loov. Soovitan järele proovida, see maitses oivaliselt!

🟪 Kuuendaks tegevuseks oli Intelino nutirongi avastamine koos liikumisülesannetega. Iga kord kui Intelino nutirong sõitis jaama ja peatus, võttis rongi liikuma pannud noor juhendajalt ühe liikumisega seotud ülesande sedeli. Ülesannet aga tuli täitma asuda kõigil. Näiteks tuli noortel teha 10 kükki, puudutada midagi punast või hõbedast, hüpata koos jalgadega esimese ukseni või kallistada vabalt valitud inimest.

🟫 Töötuba lõppes lühikese kokkuvõtte tegemise ja koristamisega. Esimest korda Intelino nutirongi kokku pakkimine oli paras väljakutse, sest polnud ju täpselt meeles, kuidas need vigurid pidid tagasi karpidesse mahtuma. Õnneks sai siiski kõik kenasti kokku pakitud. Siinkohal suur tänu abilistele.

Kokkuvõtvalt võib öelda, et tegemist oli ühe väga arendava ning meelelahutusliku töötoaga. Noored olid aktiivsed ning leidlikud. Eriti meeldis mulle, et Intelino haridusrobotiga seotud probleeme lahendati ühiselt ning üksteise arvamust arvesse võttes. Kõik pildid ja videod sellest ägedast töötoast leiad siit.

Toredate uute kohtumisteni!