12.10.2023 ProgeTiigri Tulevikutegijate ja Code Week’i õpilasüritus “HEI NOOR, KUHU LIIGUD?” Tilsi Noortekeskuses

Põlva valla Noorsootöö Keskuse oktoobrikuu teema oli “Vaimne tervis ja heaolu”. Kuna oktoobris toimusid ka traditsiooniline rahvusvaheline programmeerimisnädal „Code Week“ ja „ProgeTiigri tulevikutegijate väljakutse“, mille fookuses oli sellel aastal liikumine, siis otsustasime kõike seda noorte vaimse tervise toetuseks ära kasutada. Nii sündiski töötuba „Hei noor, kuhu liigud?“, mis hõlmas endast nii vaimset tervist toetavat ühist huvitegevust, füüsilist liikumist kui ka digipädevuse ja tehnoloogilise kirjaoskuse arendamist.

Tilsis osales töötoas kokku 15 noort. Töötuba juhendasid Põlva valla Noorsootöö Keskuse mobiilne noorsootöötaja Merlin ja Põlva Noortekeskuse vabatahtlik Mirelle. Töötoa sisu oli järgmine:

🟥 Esiteks toimus kogunemine ja ProgeTiigri meene valimine. Valikus olid veepudel, puhv, valgusega võtmehoidja, joonlaud ja helkur. Kõige populaarsemaks osutusid valgusega võtmehoidjad, need said laualt otsa esimesena. Siinkohal suur tänu Haridus- ja Noorteametile ning „ProgeTiigri“ programmijuht Kirkele, kes meile need toredad meened saatis.

🟧 Teiseks saime me omavahel tuttavaks. Kõik noored seisid ringis, üks noortest astus ringi keskele, ütles oma nime ning lisas juurde sportliku liigutuse. Seejärel teised noored kordasid nime ja liigutust. Mul on rõõm tõdeda, et kõik Tilsi noored olid enda tutvustamisel julged ning nagu selgus, võib isegi kipsis käega meie töötoas sportimist harrastada.

🟨 Kolmandaks korraldasime LEGO 6 klotsi väljakutse. Esmalt leppisime iga LEGO klotsi värvi jaoks kokku ühe looma liikumise (punane = põrsas, oranž = orav, kollane = kana, roheline = rebane, helesinine = hobune, tumesinine = tigu). Seejärel näitas juhendaja LEGO klotsi ning noored pidid kokkulepitud liikumist jäljendama. Eriti äge oli, et Tilsi noored lisasid liikumisele juurde ka häälitsused ning vahepeal suisa mürasid ja vallatlesid nagu päris loomalapsed.

🟩 Neljandaks töötoa tegevuseks oli iseseisev Intelino nutirongi avastamine. Noortel tuli ilma pikema sissejuhatuseta hakata karpidesse pakitud Intelino nutirongi uurima. Nad pidid nuputama, kuidas sillad või rongipaviljonid ja tunnelid kokku käivad, kuidas rong tööle hakkab ja kuidas seda programmeerida saab. Põnevust ning tegutsemislusti jagus küllaga, kuid omavahel asjade sõbralik jagamine vajab veel mõnel noorel harjutamist.

🟦 Viiendaks võtsime me aja maha ning nautisime energiapausi. Sõime, muljetasime ja puhkasime.

🟪 Kuuendaks tegevuseks oli Intelino nutirongi avastamine koos liikumisülesannetega. Iga kord kui Intelino nutirong sõitis jaama ja peatus, võttis rongi liikuma pannud noor juhendajalt ühe liikumisega seotud ülesande sedeli. Ülesannet aga tuli täitma asuda kõigil. Näiteks tuli noortel kallistada vabalt valitud inimest, teha minut aega sääretõstejooksu, hüpata paremal jalal esimese aknani või kõndida tibusammudega noorsootöötaja juurde.

🟫 Töötuba lõppes lühikese kokkuvõtte tegemise ja koristamisega. Sel korral läks Intelino nutirongi kokku pakkimine juba palju ladusamalt ning kõik mahtus kenasti karpidesse tagasi. Siinkohal suur tänu abilistele.

Kokkuvõtvalt võib öelda, et tegemist oli ühe väga arendava ning meelelahutusliku töötoaga. Noored olid elevil ning uudishimulikud. Eriti meeldis mulle, et rongitee sai pikk ja käänuline ning sportlikke tegevusi tegid kõik noored rõõmuga kaasa. Kõik pildid ja videod sellest ägedast töötoast leiad siit.

Toredate uute kohtumisteni!