22.09.2023 Põlva valla Noortepäev 2023

Põlva valla Noorsootöö Keskuse poolt korraldatav iga-aastane ülevallaline Noortepäev toimus sel aastal Tilsi Põhikoolis ning üritusel osales ligikaudu 130 inimest Põlva valla erinevatest piirkondadest. Noortepäeva päevajuhtimise rolli võtsid enda kanda noored vabatahtlikud Ketrin Pumbu ja Ain Piirimaa. Kusjuures Ainile oli päevajuhtimine täiesti esmakordne kogemus. Üritus algas Tilsi noorte meeleoluka muusikalise etteastega. Erinevate ajastuste popimad lood tõid meieni sellised säravad staarid nagu Jaak Joala, Kare Kauks, Maarja- Liis Ilus, Tanel Padar ja Dave Benton, Hendrik Sal-Saller ning Nublu. Siinkohal suur tänu Tilsi Põhikooli näiteringi juhendaja Liina Vagulale, kes seda humoorikat esinemist ette valmistas. Seejärel sai sõna Põlva vallavanem Martti Rõigas, kes lisaks noorte tervitamisele andis Ahja Noortekeskuse noorsootöötaja Piret Palmile üle tänukirja ning kingituse pühendumusega tehtud töö eest ja panuse eest piirkonna kultuuriellu.

Samuti toimus Noortepäeva esimeses pooles toimus põnev ettevõtlikkuse teemaline paneeldiskussioon, milles osalesid Tilsi Põhikooli direktor Piret Valdmaa, ettevõtja ja kaubamärk Nupsik eestvedaja Gerli Mäeots ning Põlva Riigigümnaasiumi 11. klassi õpilane ja Lutsu Teatri näitleja Mihkel Linnus. Paneeldiskussioonis osalejad tutvustasid ennast ja oma tegemisi, rääkisid oma suurimatest õppetundidest ning naljakatest juhtumistest seoses ettevõtlikkusega. Ühtlasi tõid nad välja ettevõtlikule inimesele iseloomulikud omadused ning andsid noortele soovitusi, kuidas alustada oma ettevõtlikkuse teekonnaga.

Järgmise kahe tunni jooksul oli noortel võimalus osaleda erinevates töötubades. Seebi töötoas valmisid Vastse-Kuuste noorsootöötaja Alina Valsi ja noore vabatahtliku Kirke Laane juhendamisel võrratult hästi lõhnavad ning imeilusad seebid. Võtmehoidja töötoas toimetas Mooste noorsootöötaja Kadri Pärli, kelle juhendamisel muundusid vanad ehted ägedateks ja pilkupüüdvateks võtmehoidjateks. Käepaela töötoas tutvustasid kaks noort Karoliine Lutsar ja Ilo Laan põnevat käepaela punumise tehnikat. Inger Klesmenti (OÜ Laste Aeg) juhitud digiturvalisuse töötoas ootasid noori ees põnevad arutelud ja õpetlikud mängud. Töötoas „Teeviit tuleb külla“ tutvustas vabatahtlike koordinaator Mari-Liis Vanaisak noorteinfoportaari Teeviit võimalusi ning julgustas noori Teeviida kaasautoriteks hakkama. Robootika töötoas valmisid Triinu ja Kirilee Grosmanni (MTÜ Nuti-Võlur) juhendamisel LEGO Education Spike Essential robootika komplektidest ägedad tantsu- ja ninasarvikrobotid. Noorte DJ Kooli õpitoas tutvustas Peeter Taim (MTÜ Potsataja) vinget DJ tehnikat ning rääkis sellest, kuidas tänapäeval DJ mitte ainult ei mängi muusikat, vaid muudab selle tehnika abil kordumatuks ja omanäoliseks elamuseks. Töötubades osalemise järel ootas kõiki ees maitsev kõhutäis, mille Tilsi Noortekeskuse vabatahtlikud (Rain Tigas, Lisbeth Tigas, Lizette Arusoo, Kauro-Kalle Kommer, Miialiia Kallas, Brayan Uibo, Marelle Voolaid, Karoliine Lutsar, Grete Lutsar) olid ise valmistanud. Lisaks suured tänud lapsevanem Jaanika Koort’ile, kes aitas kaasa ülimaitsva sefiiritordi valmimisele. Sellist torti poest juba osta ei saa!

Noortepäeva teises pooles jagasid Põlva valla Noorsootöö Keskuse juhataja Kristel Kolberg ja Põlva Vallavalitsuse noorsootööspetsialist Annika Ladva noortele ja noorsootöötajatele tunnustusi koos meenetega. Kokku pälvis tunnustuse 32 Põlva valla noort: Veiko Võsu, Rain Tigas, Susanna Johanson, Kennert Pumbu, Lisbeth-Marleen Tigas, Liisa Linnus, Mihkel Linnus, Samuel Linnus, Birgit Kosemäe, Maris Haidak, Mirelle Kirbits, Nele Kübard, Katariina Laas, Keete-Keteli Latik, Caspar London, Keiro Jantsus, Rihard Kahar, Lysandra Linnamägi, Albert Vidder, Kaisa Liblik, Matthias Neerot, Kaur Habo, Henri Luik, Sandra Reemets, Loviisa Allikvee, Laas Kottisse, Karolin Maisvee, Johanna Lambing, Liis Kangur, Kristina Kornišuk, Meelis Lepik ja Georg- Erik Org. Tunnustame, et olete oma tegemistega ja hoiakutega teistele positiivseks eeskujuks. Tänutäheks said tegusad noored Tilsi vabatahtlike poolt keedetud õunamoosipurgi ning Põlva valla Noorsootöö Keskuse logoga tassi ja helkuri koos magusa üllatusega.

Peale tunnustuse lõppu astus lavale üllatusesineja – Parksepa Keskkooli noortebänd KROKS. Noortebändi juhendajaks on Endla Piiritalo ning bändi võis esinemas kuulda ka kevadel Tilsis toimunud „Vaimse tervise päeval“. Noortepäeva lõpetas aga meeleolukas disko, kus plaati keerutas DJ Janek Tennossaar. Siinkohal suured tänud talle lisaloo mängimise eest. Suur ja sügav kummardus Noortepäeva eestvedajatele Tilsi Noortekeskuse noorsootöötajatele Tiia Johansonile ja Jane Lentsiusele ning teistele noorsootöötajatele. Samuti täname Europe Direct Lõuna-Eesti Põlva esindust, Tilsi Põhikooli eesotsas Piret Valdmaaga ja Liina Vagulaga mitmekülgse abi eest ning Vastse-Kuuste fotoringi juhendajat Indrek Illust koos noorte lootustandvate fotograafide Caspar Londoni ja Rasmus Siimuga ürituse jäädvustamise eest.

Fotod leiad siit ja video siit (autor Indrek Illus).

Veel fotosid ja videoid leiad siit (autor Merlin Kirbits).

Vabatahtlike fotod leiad siit (autorid Caspar London ja Rasmus Siim).