Vabatahtlikud käivad koos igal neljapäeval kell 17.00-18.30.
Vabatahtlikke juhendavad Katrin Sakson, Merlin Kirbits ja aeg-ajalt Tiina Länkur. Hooaja vältel tegeletakse paralleelselt kahe projektiga: 1) kogukonnaaia rajamisega; 2) TEHNO/ROBO/GAME ürituse korraldamisega.
Põlva Noortekeskuse vabatahtlikute grupp koosneb ~13 noorest. Põhituumikusse kuuluvad Katariina, Keete-Keteli, Kertlin, Lisette, Marta Mia, Melissa, Nele, Rander ja Revon.
18.01.2024 Esimene vabatahtlike kohtumine
Esimesel Põlva Noortekeskuse vabatahtlike kohtumisel tegime tutvumismänge ning arutlesime selle üle, milline peaks olema üks vabatahtlik ja mida vabatahtlik töö endast üldse kujutab. Iga noor pani individuaalselt kirja oma tugevused ja nõrkused, mis võivad vabatahtliku töös kasuks tulla või siis hoopis takistuseks saada. Lisaks tegime tulevikuplaane ja kaardistasime, milliseid üritusi noortekeskuse vabatahtlikud soovivad korraldada.
25.01.2024 Teine vabatahtlike kohtumine
Vabatahtlike teisel kohtumisel meenutasime eelmise kohtumise tegevusi ja teemasid. Lisaks kaardistasid noored, millised on ägedal üritused, kus nad ise osalenud on ning mis on see x faktor, mis ühe ürituse mõnusaks teeb. Samuti tegime põgusalt tutvust kahe projektiga (kogukonnaaed ja tehno-robo-game), millega vabatahtlikel sellel aastal tegeleda tuleb.
01.02.2024 Kolmas vabatahtlike kohtumine
Kolmandal vabatahtlike kohtumisel arutasime mängukaartide abil, kuidas noored toitu suhtuvad. Noortel tuli lõpetada järgmised laused: 1) minu lemmiksöök on … ; 2) ma pole kunagi proovinud …; 3) kui ma olen kurb, siis tahan, et … ; 4) minu jaoks on tüütu, kui …; 5) ma ei tee seda sageli, kuid mulle meeldib väga … . Samuti selgitasime välja, kuidas noores erinevates toiduga seotud olukordades käituksid. Esitasime neile järgimisi küsimusi: Mida sa teeksid, kui sulle ei maitse üldse ema valmistatud õhtusöök?, Mida sa teeksid, kui oleksid läinud klassiga ekskursioonile, kuid sina unustasid oma lõunaeinekarbi koju?, Mida sa teeksid, kui leiate sõbraga ilusate marjadega tundmatu taime ja sõber tahab marju maitsta?.
Seejärel tutvustasime noortele põhjalikumalt kogukonnaaia ideed. Noored said ülesande joonistada paberile oma unistuste aed ja kirjutada juurde, millised taimed peaksid seal kasvama. Kokku osales kohtumisel koos uute liikmetega tubli 9 vabatahtlikku. Kolm noort osalesid kohtumisel veebi teel.
08.02.2024 Neljas vabatahtlike kohtumine
Neljandal vabatahtlike kohtumisel tegime kokkuvõtteid eelmisel korral joonistatud unistuste aia plaanidest. Esmalt andsime noortele aega oma joonistuste täiendamiseks. Seejärel tuli neil oma unistuste aedasid esitleda kogu grupile ning põhjendada, miks just need taimed võiksid ka kogukonnaaias kasvada. Ühtlasi loendasime kokku, kui mitu korda esineb unistuste aedades erinevaid taimi ja saime teada, et kõige populaarsemad taimed on maasikas, kartul, porgand, tomat ja mustikas. Esindatud olid veel ka sibul, peet, uba, piparmünt, lehtsalat redis, päevalill, roos, till, spinat, kapsas, kummel, küüslauk, kõrvits, suvikõrvits ja teeleht.
Kuna eelmisel kohtumisel tuli välja, et noorte üheks lemmiktoiduks on jäätis, siis sel korral avanes kõigil vabatahtlikutel võimalus näksipausi ajal jäätisega maiustada. Lisandid ning kogused said noored ise valida. Ühtlasi võis näksilaualt leida ka mitmeid selliseid toiduaineid, mida noored kogukonnaaeda soovivad istutada.
Koduseks ülesandeks jäi vaadata, kas kodus leidub seemneid, mis on jäänud üle ja mida võib annetada kogukonnaaeda külvamiseks. Lisaks võivad noored tuua järgneva kahe nädala jooksul noortekeskusesse erinevaid plastkarpe, mille sisse saaks istikute ette kasvatamiseks taimi külvata.
15.02.2024 Viies vabatahtlike kohtumine
Viiendal vabatahtlike kohtumisel vaatasime esmalt üle kodust kaasa toodud pakendite ja seemnejääkide kogud. Uurisime, kui kaua seemned veel säilivad ning millised karbid on taimede eelkasvatamiseks kõige sobilikumad. Seejärel keskendusime teisele, kogukonnaaia teemaga paralleelselt käsitletavale, tehno-robo-game teemale.
Tehno-robo-game on üks põnev üritus, mis leiab aset Põlva Noortekeskuses päev enne kogukonnaaia avamist ehk 31. mail ja mille fookuses on tehnoloogia, robootika ja mängimine. Sellest lähtuvalt kogusimegi kokku noorte ideed ja lasime neil joonistada/visandada paberile kõik, mis seondub sõnadega tehno-robo-game. Lisaks arutlesime, et kui teha sellel teemal töötuba, siis milline see välja võiks näha. Peale kosutavat jäätise-ja snäkipausi harjutasime noortega meeskonnatööd ja ehitasime Intelino nutirongile (haridusrobotile) valmis põneva raja koos koodidega. Jälgides eemalt vabatahtlike meeskonna suurepärast koostööd tekkis noorsootöötajal kohati tunne, nagu vaataks Rakett69 saadet.
22.02.2024 Kuues vabatahtlike kohtumine
Kuuendat vabatahtlike kohtumist viis läbi külalisjuhendaja Tiina Länkur Räpina Aianduskoolist. Noored tutvusid Tiina juhendamisel erinevate seemnetega ja vaatasid üle oma seemnevarud. Lisaks vajas koostamist puudu olevate seemnete ostunimeki, sest järgmisel kohtumisel läheme ühiselt Bauhofi seemnevarusid täiendama. Samuti said noored teada, milliseid taimi tuleb kasvatada, selleks et kahjurid saaki nahka ei pistaks. Põnevateks seemneteks osutusid aga roheline kõrvits ja triibuline peet. Ühtlasi õppisid noored seda, kuidas arvestada taime kõige paremat külviaega, et lühikese sooja suve jooksul ka lõpuks enne sügiseste öökülmade tulekut saaki saada.
29.02.2024 Seitsmes vabatahtlike kohtumine
Seitsmes vabatahtlike kohtumine sai alguse Bauhofi aiandusosakonnast ja plaanis oli kogukonnaaia tarbeks ette kasvatatavate taimede seemnete ostmine. Tiina Länkuri juhendamisel valisime välja vajalikud seemned. Seemnete valimisel tuli tähelepanu pöörata nii taimede kasvuajale, seemnete säilivustähtajale kui ka kasvunõuetele. Tore oli vaadata, kuidas noored oma uusi teadmisi praktikasse rakendasid.
Põlva Noortekeskusesse jõudes asusid noored seemneid külvama. Külvati basiiliku, mikrorohelise, tomati, füüsali ja kurgi seemneid. Mulda said pistetud ka selle kevade esimesed lihavõttemuru seemned. Lisaks kirjutati potikestele juurde külvi kuupäev ning taime nimi, et peale tärkamist oleks neil lihtsam vahet teha.
07.03.2024 Kaheksas vabatahtlike kohtumine
Kaheksandal vabatahtlike kohtumisel jätkasime seemnete külvamist. Esmalt vaatasid noored üle, kui palju on kasvanud nende eelmisel korral külvatud taimed. Seejärel tuli igaühel oma taime kasta. Noored said teada, kuidas tuleb kasta värskelt tärganud kurki ning kuidas kindlaks teha, kas taim üldse vajab vett. Viimaks asusid noored koos juhendajaga maitsetaimi välja valima ning ühiselt külvama. Uueks teadmiseks oli see, et seemnete külvamisel saab märkmepaberist endale väga hea abilise teha. Toredaks üllatuseks oli aga see, et näksipausi ajal said noored juba oma esimese külvi vilju maitsta – mikroroheline oli ennast juba piisavalt pikaks sirutanud ning sobis hästi dipikastet kaunistama.
13.03.2024 Vabatahtlike üheksas kohtumine
Vabatahtlike üheksandal kohtumisel vaatasid noored üle, kuidas on kasvama läinud eelmisel ja üle-eelmisel korral külvatud taimed. Taimi kasteti ning kosutati kiitvate sõnadega. Järgmiseks võeti käsile Ööpäev Põlvas raames toimuva tehno-robo-game ürituse planeerimine. Noortelt kogutud ideedest lähtuvalt otsustasime ürituse teha põgenemistoa formaadis ning üheks ülesandeks saab Intelino nutirongi katsetamine ja programmeerimine. Seega pakkisid noored taaskord Intelino nutirongi lahti, ehitasid rühmatööna rongile sobiliku raja ning mõtlesid juurde põnevad programmeerimisülesanded, mida on ürituse külastajatel vaja lahendama hakata. Kõigele eelnevale lisaks kordasime mängulisel teel üle ka vabatahtlike gruppi kuuluvate inimeste nimed, sest need kipuvad aeg-ajalt meelest ära minema. Hästi tore on näha, et need liikmed, kes igal neljapäeval kohal käivad, hakkavad samm-samm ühtseks ja teineteist toetavaks meeskonnaks kujunema.
22.03.2024 Vabatahtlike kümnes kohtumine
Vabatahtlike kümnes kohtumine algas mõnusa näksilaua ettevalmistamisega. Siinkohal suur aitäh kõigile, kes näksilaua valmimisse oma panuse andsid! Seejärel kordasime üle kõigi vabatahtlikute nimed. Esiteks tuli kirja panna eesnimed ning kontrollida üle, kas kõik nimed on kirjas. Teiseks tuli noorsootöötaja ütlemise järgi üles otsida nime omanik ning kontrollida, kas nimi on õigesti kirjutatud. Kolmandaks kirjutasid noored kõik nimed mälu järgi uuesti läbi, et teadmised kinnistuksid ning mäluseosed tugevneksid.
Edasi said noored ülesandeks otsida internetist informatsiooni erinevate robotite kohta ning koostada saadud info põhjal lühikokkuvõte. Noorte kasutada olid nii noortekeskuse lauaarvutid kui ka isiklikud nutitelefonid. Valminud kokkuvõtte saatsid noored noorsootöötaja Margitile. Ülesanded olid kõigile jõukohased ning noored said väga edukalt hakkama.
28.03.2024 Vabatahtlike üheteistkümnes kohtumine
Vabatahtlike kohtumist külastasid üsna ootamatult Erasmus+ programmi “Play to Grow” kaudu neli noort Hispaaniast, Itaaliast ja Leedust. Külalised tutvustasid Erasmus+ programmi ning selle võimalusi kogeda erinevaid kultuure, praktiseerida inglise keelt, näha maailma ning tutvustada oma kultuuri. Erasmus+ programmi raames käis Põlva noortekeskuse vabatahtlikel külas Simone, Ernesto ja Goda.
Goda on pärit Leedust ja ta on vegan, kes peale ülikooli lõpetamist soovis veidi puhata ning maailmas ringi vaadata. Goda väärtustab vaimset tervist ning puhast toitu. Simone on pärit Itaaliast, ta elab praegu Tartus ning tegutseb filmi valdkonnas. Tema moto on “Life is the best hobby”. Ernesto on pärit Hispaaniast, armastab lauamänge ja võitluskunste, ta on näinud elus lund vaid 3 korda ning mängib meelsasti Dixitit. Lisaks omavahelisele tutvumisele esitasid vabatahtlikud külalistele mitmeid küsimusi ka toidu teemadel ja said vastustest teada näiteks, et pitsa peale ei kõlba ananass ja pasta peale ketšup.
04.04.2024 Vabatahtlike kaheteistkümnes kohtumine
Kaheteistkümnes kohtumine algas vabatahtlike nimede meenutamisega, sest vabatahtlikega liitusid Daisy ja Stella. Lisaks meenusime, mida siiani juba teinud oleme. Seejärel tegelesid noored Tiina Länkuri juhendamisel juba varem külvatud ning suureks sirgunud taimede pikeerimise ja ümber istutamisega. Taimede lähemal vaatlusel selgus, et osadel on tekkinud tõusmepõletik ning need taimed tuli kahjuks ära visata. Põletik võis olla tingitud liiga kiirest külma/sooja õhu vahetusest või valest kastmisest. Saime teada, et taimede kastmise puhul on oma nipp, mida tasub jälgida – kasta tuleb karbi nurka aeglaselt vett valades, mitte hooga seda taime peale valades.
Samal ajal kui osad noored külvasid juurde aedsalatit, melonit, arbuusi ja peterselli, tegelesid teised noored taimede pikeerimisega. Taimede ümber istutamisel ja pikeerimisel oli kõige olulisem meeles pidada, et taimi tõstetakse ainult idulehtedest ja hästi õrnalt. Kui taime varrest tõsta, siis on taimel tunne, nagu teda kägistataks. Pikeerimisel peab taim olema mullapalliga ja pikeeritakse kassettidesse, mis on eelnevalt ühtlaselt mullaga täidetud. Esmalt tuleb mulla sisse pliiatsi/pikeerimispulga abil teha lehtrikujuline süvend, et taime juur saaks võimalikult sirge ning seejärel tuleb suruda õrnalt muld pliiatsiga taime ümber kinni. Ühtlasi tuleb jälgida, et taime juur ei jääks kõver.
Meie kohtumine oli sel korral äärmiselt tegevuste ning uute teadmiste rohke. Tore oli jälgida, kuidas noored üksteist aitasid ja juhendasid. Lust oli vaadata vabatahtlike omavahelist koostööd ning lisaks oli kuulda ka üksteise julgustamist ning tunnustamist.
04.04.2024 Vabatahtlike kolmeteistkümnes kohtumine
Vabatahtlikel oli taaskord taimedega tegelemise neljapäev. Seekord istutasime Tiina juhendamisel kurgitaimed ümber suurematesse potidesse ning külvasime mõned lilleseemned (aedaster ja peiulill). Ühtlasi kordasime üle taimede eest hoolitsemise põhitõed. Lisaks saime teada, et tomati lehtedele vett peale valada ei tohi ning kastes ei tohi saada märjaks kurgitaime vars.
18.04.2024 Vabatahtlike neljateistkümnes kohtumine
Seekord tegelesime 31.05 päeva ettevalmistustega. Arutasime, kuidas ühendada erinevad tegevuspunktid ühiseks mänguks. Leppisime kokku, et täpsema kava paneme paika järgmisel kohtumisel. Seejärel arutasime, kuhu võiksime minna väljasõidule (peale ürituste toimumisi), sest tublid vabatahtlikud on ju oma pingutuste ja panustamise eest ära teeninud ühe toreda väljasõidu. Igaüks sai sedelile kirja panna just selle tegevuse/koha, mis teda kõige rohkem kõnetas.
Lisaks tegelesime natukene ka kogukonnaaia teemaga, sest Merlin tõi Vastse-Kuuste Noortekeskusest toredaid kingitusi (saialille ja tilli taimi). Peale maitsmist tundsid vabatahtlikud tilli ära, kuid saialille kohta tuli noortele anda mitmeid vihjeid, enne kui nad taipasid, millega on tegemist. Suur-suur aitäh Vastse-Kuuste Noortekeskusele ja noorsootöötaja Alina Valsile, kes meie kogukonnaaia tekkimisse oma panuse andsid!
Kohtumise lõpetasime kultuurselt. Põlva Noortekeskuse vabatahtlikud külastasid Põlva Kultuuri-ja Huvikeskuses toimuvat “Eurochestries Balti Noorte Sümfooniaorkestrite Festivali Kontserti”. Kontserdil astus üles meie oma Põlva muusikakooli keelpilliorkester dirigent Riivo Jõgi juhendamisel ning külalised Lätist. Oli väga meeleolukas ja natuke teistmoodi õhtu.
25.04.2024 Vabatahtlike viieteistkümnes kohtumine
Viieteistkümnendal kohtumisel tutvusid vabatahtlikult esmalt robotite näituse plakatitega. Varasemalt Margitile saadetud tekst oli leidnud oma koha põnevatel ja värviküllastel plakatitel. Noored olid lõpptulemusega väga rahul. Samuti oli tegemist heade näidetega, mida 31.05.2023 toimuva TEHNO/ROBO/GAME ürituse plakati kujundamisel aluseks võtta. Peale mõnusat õhtusööki asusidki vabatahtlikud peagi aset leidva ürituse plakateid kujundama. Ideid oli noortel mitmesuguseid ning igal plakatil oli midagi sellist, mida saab kasutada.
02.05.2024 Vabatahtlike kuueteistkümnes kohtumine
Sellel korral olid fookuses jälle taimed. Vabatahtlikud istutasid ümber salati ja kapsa taimi, külvasid juurde ube, kõrvitsat ja erinevaid lilletaimi. Noortel on tekkinud taimede kasvamise ajal juba omad lemmikud, keda hellitavalt nunnudeks kutsutakse. Istutamine ja pikeerimine on väga peen töö ning noored saavad sellega suurepäraselt nüüd ka iseseisvalt hakkama. Edasine töö jätkub juba õues. 16. mail on planeeritud taimekaste paigaldamine kogukonna aeda ning 23. mail tegeleme taimede kastidesse ümber istutamisega ja külvamisega.
16.05.2024 Vabatahtlike seitsmeteistkümnes kohtumine
Vabatahtlike seitsmeteistkümnendal kohtumisel toimus kogukonnaaia kastide valmistamine ja paigaldamine. Sel korral olid meile suureks abiks Väärikate Ülikooli tegusad liikmed. Esmalt tutvustas Põlva valla Noorsootöö Keskuse juhataja Kristel Kolberg väärikatele Põlva Noortekeskuse ruume ning meie vabatahtlike seniseid tegemisi. Seejärel suundusime õuealale, kus panime ühiselt kokku taimekastid. Selgus, et nii mitmedki osalejad hoidsid akutrelli käes esmakordselt ning see tekitas palju elevust. Ühtlasi oli tore jälgida, kuidas noored ja väärikad omavahel tõhusalt koostööd tegid.
Kui kastid valmis, asetasime sinna sisse umbrohu kasvu tõkestava kanga ja kvaliteetse Matogardist tellitud ökomulla. Samuti kastsime mulda korralikult, et see võimalikult suure koguse niiskust endasse imaks. Kastmise käigus said “üle kastetud” ka mõned mänguhimulised noored, kellele vesi soojal kevadpäeval hulga rõõmu valmistas. Kõige viimasena istutasime kastidesse maasikad ning nüüd jääme lootma, et varsti on maitsvat saaki oodata.
Erinevate tegevuste vahepeal puhkasime veidi, ajasime juttu ning nautisime noorsootöötaja Katrini küpetatud marjakooki ja muffineid. Kokkuvõtvalt võib öelda, et tegemist oli ühe toreda, õpetliku ning kogukonda liitva õhtupoolikuga. Suur-suur aitäh veelkord kõigile, kes meie kogukonnaaia valmimisse panustavad.
Järgmine vabatahtlike kohtumine on 23.05.2024 kell 14.30 ning siis toimub juba eelkasvatatud taimede ümberistutamine kastidesse. Kõik huvilised on teretulnud!
Kõik pildid ja videod sellest toredast kohtumisest leiad siit.
23.05.2024 Vabatahtlike kaheksateistkümnes kohtumine
23. mail istutasid noortekeskuse vabatahtlikud ja väärikate ülikooli väärikad ühiselt kultuurikeskuse/noortekeskuse aeda Tiina Länkuri juhendamisel taimed. Istutasime lehtkapsa, tomati, kurgi, kõrvitsa, basiiliku, füüsali taimed. Külvasime juurde ka pisut tilli. Eelmisel nädalal istutatud maasikataimed juba õitsesid kenasti.
Sel korral saime Tiina käest teada, et nüüd kui taimed on istutatud, tuleb neid kasta sooja veega. Otse trassist tulev vesi võib taimed ära ehmatada ning taim seetõttu haigeks jääda. Lisaks oli aias kaetud osalistele mõnus kohvilaud, kus saime hea ja paremaga maiustada. Ühtlasi tutvustas väärikate Ülikooli esindaja Ene Lellep väärikaid ning rääkis lühidalt, millega nad tegelevad.
Aia avamispidu toimub juba 1. juunil kell 11.00-14.00, kuhu on oodatud kõik huvilised. Vabatahtlikud pakuvad pop-up kohvikus omatehtud küpsetisi ning saab ka jäätist.
30.05.2024 Vabatahtlike üheksateistkümnes kohtumine
Täna toimus vabatahtlike viimane kohtumine enne kahte suurüritust. Sel korral lubasime endale veidi paremat söögipoolist ning maiustasime pitsadega. Kohtumisel leppisime kokku, kes millist ülesannet soovib TEHNO/ROBO/GAME üritusel ja Põlva Kultuurikeskuse aia ehk kogukonnaaia avamisel täita. Lisaks kordasime üle tegevused ja töötoad ning vaatasime üle inventari. Ühtlasi on rõõm tõdeda, et hoolimata mitmetest samal ajal toimuvast Ööpäev Põlvas üritustest, leiavad noored vabatahtlikud aega panustada noortekeskuse ürituste korraldamisse ja läbiviimisse.
31.05.2024 ÖÖPÄEV PÕLVAS: TEHNO/ROBO/GAME
Linnafestivali ÖöPäev Põlvas raames toimus 31. mail Põlva Noortekeskuses ja õuealal noortele suunatud äge programm. Põneva robootikat ja tehnoloogiat hõlmava mängu aitasid ette valmistada ja läbi viia Põlva Noortekeskuse vabatahtlikud. Kokku oli üritusel ~60 osalejat.
Mäng koosnes kuuest mängupunktist:
🟥 1. mängupunkt “Tehnika ja aastaarvud” – Siin tuli ära arvata, millisel aastal on erinevad tehnoloogilised seadmed (telefonid, muusikakeskused, vahvlimasin, fotoaparaat, ruutjuure joonlaud jms) valmistatud. Mängupunkti juhendasid vabatahtlikud Keete-Ketel ja Daisy.
🟧 2. mängupunkt “Intelino nutirong” – Siin oli võimalik tutvuda Intelino haridusrobotiga ja katsetada selle programmeerimist. Siinkohal suur-suur aitäh Põlva Jakobi Kooli Legoringi ja Nutiringi õpilastele, kes aitasid rongiraja ürituseks valmis seada ning selle ära katsetada. Mängupunkti juhendasid vabatahtlikud Kertlin, Revon ja Katariina.
🟩 3. mängupunkt “Sideülesanne” – Selles punktis tuli osalejatel edastada ning lahendada numbritest ja tähtedest koosnev kood. Mängupunktis oli Kaitseliitlastele abiks vabatahtlik Ingrid.
🟦 4. mängupunkt “Õhkrelvast laskmine” – Siin oli võimalik harjutada Kaitseliidu juhendamisel õhkrelvast laskmist. Kusjuures kõik mängupunktis osalejad said soorituse eest hindeks viie. Selgus, et hea tulemuse saamiseks ei ole isegi mitte kahte silma vaja. Kaitseliidule ning noorkotkastele oli abiks vabatahtlik Lisette.
🟪 5. mängupunkt “Esmaabi ülesanne” – Mängupunktis sai harjutada esmaabi andmist käeluu murdnud või põletushaavu saanud kannatanutele. Kaitseliidule oli abiks vabatahtlik Rander.
🟫 6. mängupunkt “Autosõit Põlva linnas” – Viimases mängupunktis tuli ronida autokasti ning pidada vastu 10 minutiline sõit ümber Põlva. Mängupunkt osutus nii populaarseks, et mõni osaleja läbis seda suisa mitu korda. Kaitseliidule oli abiks vabatahtlik Rander.
Kui kõik kuus mängupunkti said edukalt läbitud, tuli osalejatel suunduda tagasi mängu algusesse, kus vabatahtlikud Nele ja Kaisa vahetasid mängupassi magusa üllatuse vastu.
Sellega aga tegevused noortekeskuses ei piirdunud. Lisaks mängule oli ürituse külastajatel võimalik osa saada veel järgmistest tegevustest:
❤️ tuleviku roboti joonistamine, kus inspiratsiooni sai ammutada Põlva Jakobi Kooli II klassi haridusrobotite näitusest;
🧡 haridusroboti mTiny programmeerimine, mida juhendas vabatahtlik Mirelle;
💙 robotite näitusega tutvumine, mis oli kokku pandud Põlva Noortekeskuse vabatahtlike enda poolt otsitud põnevast informatsioonist;
💜 tehnoloogiat tutvustavate YouTube’i videode vaatamine;
🤎 õhujalgpalli mängimine koos vabatahtlike Marta Mia ja Melissaga. Siinkohal südamlik tänud HARNO ProgeTiigri programmile, kes meid nende vahvate õhujalgpallidega toetas.
Kokkuvõtvalt võib öelda, et tegemist oli ühe ääretult põneva ja robootikat ning tehnoloogiat täis üritusega, mis nii korraldajatele kui osalejatele kindlasti kauaks-kauaks meelde jääb. Suur-suur aitäh kõigile vabatahtlikele ja koostööpartneritele ning neile, kes selle päeva koos meiega veetsid! Kõik pildid ja videod sellest toredast üritusest leiad siit.
01.06.2024 ÖÖPÄEV PÕLVAS: PÕLVA KULTUURIKESKUSE/NOORTEKESKUSE AIA AVAMINE
Põlva Noortekeskuse aia rajamise projekt, mille peamine eesmärk on propageerida laste ja noorte seas rohelist mõttelaadi ning tervislikke toitumisharjumusi, kulmineerus lastekaitsepäeval 01.06.2024 piduliku aia avamise üritusega. Noored vabatahtlikud on pea pool aastat tegelenud aia planeerimise, taimede ettekasvatamise ning kastidesse istutamisega. Nüüd on Põlva Huvi- ja Kultuurikeskuse ning Põlva Noortekeskuse vahetusse lähedusse rajatud kogukonnaaed viimaks valmis ning peagi on maitsvat saaki oodata.
Põlva Kultuurikeskuse/Noortekeskuse aia avamispidu oli täis rõõmu ning tänulikkust. Põlva Noortekeskuse juhataja Kristel Kolberg tänas soojade sõnade ning väikeste kingitustega nii ettevõtmise juhendajaid, noori vabatahtlikke, Väärikate Ülikooli kui ka Eerika Marki, kes selle toreda idee esmane autor on. Suur-suur aitäh veel kord kõikidele panustajatele!
Peale piduliku osa lõppu said kõik külalised tutvuda aias kasvavate taimedega, maiustada tasuta jäätisega, soetada üht-teist noorte Pop-up kohvikust, sõita tõukerattaga ning mängida lõbusaid õuemänge. Kõik pildid ja videod sellest toredast ja meeldejäävast üritusest on leitavad siit.
13.06.2024 Vabatahtlike kahekümne teine kohtumine
Vabatahtlike hooaja eelviimasel kohtumisel otsustasime ühiselt, kuhu me tubli töö eest väljasõidule sõidame. Valituks osutus vSpa Tartus, kuid kõigile sobiliku aja leidmine võttis natuke rohkem aega. Peale mõningast arutelu otsustasime teha seda teisipäeval 25.06.2024. On, mida oodata!
Veel maiustasime me oma aias kasvanud lehtkapsast valmistatud krõpude ja muu hea paremaga ning tegime tervest oma toredast hooajast kokkuvõtte. Noored meenutasid piltide kaasabil, mida me poole aasta vältel tegime ning millised tegevused neile kõige rohkem meeldisid ja suurimat väljakutset pakkusid. Lisaks tuli noortel täita tagasisideküsitlus, mis on heaks sisendiks järgmise hooaja planeerimisele. Vabatahtlikud jätkavad kooskäimisi sügisel. Toredat suve kõigile!
25.06.2024 Vabatahtlike kahekümne kolmas kohtumine ehk hooaja lõpetamine
Põlva noortekeskuse vabatahtlikud käisid 25.06.2024 kauaoodatud väljasõidul vSpas. Nautisime ühiselt vee-ja saunamõnusid pea neli tundi ning kõigil oli väga lõbus. Peale spakülastust jäi pisut aega ka šoppamiseks. Kokkuvõtvalt võib öelda, et meeleolukas väljasõit pani meie töisele hooajale väärika punkti.
Uute toredate kohtumisteni juba sügisel!
28.08.2024 Põlva Kultuurikeskuse/Noortekeskuse aia eest hoolitsemine
Tänase õhtupooliku veetsime me noorteka aias nokitsedes. Sidusime tomatitaimed tugede külge, rohisime kastide vahed ära ja korrastasime maasikataimi. Ühtlasi tõime kastekannudega tiigist vett ning kastsime kõike, mida vaja. Noorsootöötaja Merlini varbad said küll läbimärjaks, aga õnneks oli tiigivesi mõnusalt soe. Samuti jagasime omavahel teadmisi taimedest ning nende eest hoolitsemisest. Kõige teadjam meist oli muidugi noorsootöötaja Rosa. Kõige toredam on aga see, et varsti on maitsvat saaki oodata, sest füüsalid, arbuusid ja kõrvitsad juba valmivad. Juhuuu!
10.09.2024 Kokandusring
Täna oli noortekeskuses tegus pärastlõuna. Noored jõudsid kokanduses keeta ise tomatipastat, küpsetada odrakaraskit, teha spagetti bologneset ja paralleelselt pidada maha ühe korraliku lauatennise võistluse. Kokandusringi toetasid toiduainetega MTÜ Põlvamaa Tsõõrimajandus, basiilik ja veidi tomatit leidus ka kevadel rajatud kogukonnaaias. Tomatipastat sai järgmisteks kokkamisteks ka veidi purki pandud. Ülejäänud tomatipasta läks bolognese kastmeks.
17.09.2024 Kokandusring
Kokanduses valmisid täna noorte abiga kõrvitsapüreesupp, kohupiima-odrajahu karask ja saiavorm. Kõrvitsa saime kogukonnaaiast ning ülejäänud toiduainetega toetas meid MTÜ Põlvamaa Tsõõrimajandus.