04.04.2024 ühine väljasõit Tartu Rakendusliku Kolledži (ehk VOCO) avatud uste päevale

Põlva valla Noorsootöö Keskuse aprillikuu teema oli “Õppimine ja õppimisvõimalused”. Teemakuu raames võtsime noortega ette ühise väljasõidu Tartu Rakendusliku Kolledži (edaspidi VOCO) Avatud Uste Päevale. Avatud Uste Päev algas erialade laadaga, kus noored ise tutvustasid kõiki erialasid, mida koolis on võimalik õppida. Näiteks ilukooli õpilased pakkusid soovijatele tasuta kätehooldust ja toidukoolis tuli maitse järgi ära arvata kaheksa erinevat šokolaadisorti. IT-koolis sai lahendada salakoodi ja ehituskoolis tuli katsumise ning lõhna järgi tunda ära erinevaid puiduliike.

Peale erialalaata toimus päeva pidulik avamine ning väga informatiivne vestluspaneel VOCO õpilastega. Saime teada, et võrreldes gümnaasiumiga on VOCO orienteeritud rohkem praktiliste oskuste õpetamisele, kodutöid on vähem ja õpe on paindlikum, võimaldades noorel samal ajal kooli kõrvalt ka tööl käimist. Samuti murti mõned müüdid. Näiteks arvatakse, et kutsekooli tulevad õppima vaid need, kes mujale sisse ei saa, kuid tegelikult on VOCO erialadele väga tihe konkurents. Samuti pole olemas poiste ja tüdrukute erialasid, vaid igal erialal õpib mõlema soo esindajaid. Positiivselt üllatas teadmine, et VOCO kooli õppehoones on olemas lasketiir ja jõusaal ning õpilastel on võimalus osaleda mitmesugustes treeningutes ja huvitegevuses. Samuti on VOCO-l olemas toimiv õpilasesindus. Noored ise kiitsid kõige rohkem võimalust osaleda rahvusvahelistes projektides ja õpirändes. Selgus, et rahaline toetus välismaal praktika tegemisele on piisavalt suur ja raha jääb isegi üle ning enda rahaline panus pole vajalik. Lisaks kiitsid vestluspaneelis osalevad noored ka oma õppejõude ja mentoreid.

Seejärel oli võimalus kõigil huvilistel võtta osa maja ekskursioonidest, valdkonna põhistest miniloengutest ja erialasid tutvustavatest töötubadest. Meie noortele meeldisid kõige rohkem kätekoorija, pulgakoogi ja tortilla valmistamise töötoad. Tortilla valmistamine oli nii äge ja lihtne, et üks Vastse-Kuuste noor avaldas isegi soovi sama tegevust läbi viia oma piirkonna noortekeskuse noortele. Paralleelselt kõigi tegevustega oli avatud ka noorteala, kus sai mõnusalt chillida, jäädvustada hetki Photoboothis, osta midagi maitsvat kohvikust ja kuulata VOCO õpilaste muusikalisi etteasteid. Avatud Uste Päeva lõpetas räppar AG oma võimsa ja meeliülendava kontserdiga. Eriti lahe oli, et peale esinemist said noored AG-ga ka koos pilti teha ja niisama juttu ajada.

Kokkuvõtvalt võib öelda, et tegemist oli ühe ääretult inspireeriva ja uusi teadmisi täis väljasõiduga. Lisaks ühiste mälestuste loomisele tugevdas väljasõit noorte omavahelisi sõprussuhteid ja andis hea võimaluse ühiseks ajaveetmiseks. Samuti olid mitmed noorsootöötajad väga õnnelikud, et kohtasid Avatud Uste Päeval oma endisi õpilasi ja noori ning ülikoolikaaslaseid. On, mida meenutada!

Kõik pildid ja videod leiad siit.