Alustasime töötuba kingituste jagamisega. Iga osaleja sai endale toreda ja praktilise ProgeTiigri puhvi ning kleepsu. Noortekeskusele jääb põnevat töötuba meenutama ProgeTiigri juhtmevaba nutiseadme laadija. Töötuba koosnes kolmest erinevast tegevusest: 1) tutvumine ja LEGO 6 klotsi väljakutsed; 2) topsilahing 3) pikslikunst.
Esmalt saime me omavahel tuttavaks. Selleks valis iga noor endale LEGO 6 klotsi väljakutse jaoks mõeldud klotsitorni koos ühe erilise lisaklotsiga. Lisaklotsi abil oli lihtne noortel ennast tutvustada. Seejärel asusime lahendama põnevaid 6 klotsi väljakutseid:
Esiteks tuli ehitada klotsidest lihtsalt üks torn, seejärel aga nii kõrge torn kui vähegi võimalik. Väljakutse oli päris keerukas, sest pehme vaip pani nii mõnegi torni kõikuma. Edasi otsustasime toimetada ilma vaibata. Lisaks proovisime ehitamist ainult paremat ja ainult vasakut kätt kasutades ning kinniste silmadega. Naerda sai kõvasti, kui tornid ümber kukkusid ning noortel klotsid omavahel kõik segamini läksid.
Teiseks panime proovile oma tasakaaluelundi. Meisterdasime klotsidest kuubiku ning liikusime koos sellega mööda tuba ringi. Alguses oli kuubik meil peas, seejärel kõhul ja siis seljal. Kuubikuid tuli noortel ikka korralikult kinni hoida, et need tegevuse käigus plehku ei paneks. Salakavalad kuubikud sellised!
Kolmanda väljakutse puhul võtsime appi täringu ja mäng toimus paarides. Esmalt tuli veeretada täringut. Seejärel tuli ühe klotsiga katta teise klotsi peal ära nii mitu mummu, kui täringu arv näitas. Näiteks kui täringul tuli 3 silma, tuli klotsil katta uue klotsi abil kinni kolm mummu. 5 silma veeretamisel saime ise valida, kuidas klotsi torni asetame. Täringut veeretasime ja klotse üksteise peale torniks ladusime kordamööda. Väljakutse käigus valmisid imelised kunstiteosed!
Neljandaks tuli valida endale paariline, lasta tal silmad kinni panna ning ehitada 2 klotsist midagi lihtsat. Seejärel pidi paariline silmad kinni klotse katsudes ära arvama, mida ja kuidas on ehitatud ning oma klotsidest püüdma samasugust kujundit järgi ehitada.
Viies väljakutse oli taaskord seotud tasakaaluga. Nüüd tuli klotsid asetada paremale ja vasakule käeseljale ja simuleerida lennukit. Lisaks katsetasime klotside õhku viskamist ning kinni püüdmist.
Kuuenda ja ühtlasi viimase väljakutse käigus sai iga noor ehitada 6 klotsist vabalt valitud objekti. Peamiselt valmisid erinevad sillad, lisaks ka üks ujumise hüppeplatvorm ja trepp. Igaüks sai paari sõnaga tutvustada, mida ta ehitanud oli ja miks.
Peale väikest pausi asusime teise tegevuse ehk klotsilahingu juurde. Harjutasime ja mängisime mitmes vahetuses. Lisaks noortele õppisid selle toreda mängu selgeks ka noorsootöötajad. Sel korral ei olnud võistlused tasavägised, vaid võitjad hakkasid koheselt oma kiirusega silma. ProgeTiigri auhindu jagus aga kõigile, kes lahingus kaasa lõid.
Pärast sellist ajugümnastikat ootas meid ees pikem paus koos mõnusate suupistetega. Ajasime juttu, saime paremini tuttavaks, puhkasime ja muljetasime kogetu üle. Seejärel võtsime ette kolmanda tegevuse ehk pikslikunsti. Noortel tuli ProgeTiigrile või Code Week programmeerimisnädalale valmistada 10 sünnipäeva puhul õnnitluskaart. Samas võis ka niisama pikslikunsti tegemist katsetada. Peale Minecraft mänguga seose väljatoomist meeldis kõigile kohe väga pikslikunstiga tegeleda.
Vot selline tegevuste rohke ja mitmekülgne saigi meie seadmeteta programmeerimise töötuba. Suur tänud siinkohal ka kahele noorele, kellest üks meile bussipeatusesse vastu tuli ning teine hiljem bussi peale ära saatis. Loodan, et kõigil töötoas osalejatel oli sama tore kui minul ning minu tütrel. Järgmisel kuul ootavad meid ees juba uued ja põnevad tegemised!
Toredate uute kohtumisteni!
Merlin
Põlva valla Noorsootöö Keskuse
mobiilne noorsootöötaja noorteinfo suunal