27.04.2023 Ühine väljasõit Räpina Aianduskooli

Põlva valla Noorsootöö Keskuse aprillikuu teema oli “Õppimine ja õppimisvõimalused”. Teemakuu raames otsustasime 27.04.2023 minna ühiselt külla Räpina Aianduskooli, kus toimusid parasjagu avatud uste päevad. Vaatamata lühikesele etteteatamise ajale oli Räpina Aianduskooli pargiaednik ja praktika juhendaja Ille Rämmer valmis meile veel enne ametliku programmi algust tegema ühe toreda ringkäigu kooli aias ja lähiümbruses. Huvitav oli kuulata fakte aianduskoolist, aedniku majast, paberivabrikust, mõisahoonest ning erinevatest taimedest. Noorte erilist tähelepanu köitsid ringkäigul üks vetruva koorega korgipuu ning kaks omavahel kokku kasvanud puud (üks eakas tamm ning teine veel üsna nooruke vaher).

Avatud uste päev sai alguse Räpina Aianduskooli raamatukogust, kus infospetsialist Lüüli Kiik tutvustas põgusalt ees ootavat programmi ning jagas kohale tulnud külalised kahte suurde gruppi. Üks gruppidest alustas oma ringkäiku õppehoonest ning teine läks õue kasvuhooneid uudistama. Ringkäigu jooksul saime teada, et õpilaspiletiga on võimalik ööpäevaringselt külastada kooli raamatukogu ja jõusaali ning talvel laenutada endale tasuta suuski. Selgus, et Räpina Aianduskool kasvatab ise aastaringselt kooli söökla tarbeks värsket maitserohelist ja salatit ning suurem taimekasvatus toimub ilma mullata, kasutades selle asemel mineraalsete toitainete lahuseid (hüdropoonika). Külaliste suuremat huvi pälvisid ainulaadne kasvuhoone simulatsioon ning FarmBot. Ühtlasi jäi silma õppehoone erinevates soppides toimuv isetekkeline taaskasutusturg, mis toimis põhimõttel „võtan midagi, jätan midagi“.

Ringkäigu järel kasutasime võimalust einestada aianduskooli sööklas, kus toiduvalik oli mitmekesine ning kõik maitses väga-väga hästi. Peale lõunapausi osalesime erinevates töötubades, kuhu oli vajalik varasemalt registreeruda. Valikus oli viis erinevat töötuba. Aianduse töötoas said noored harjutada seemnete külvamist ja taimede pikeerimist. Floristika töötoas osalejad valmistasid endale väikese kevadise lilleseade. Keskkonnakaitse töötoas tutvustati taimi ja puid ning mängiti Actionbound rakenduse abil maastikumängu. Maastikuehituse töötoas osalemiseks oli vaja eririietust (kinnised jalanõud, tööpüksid, töökindad), et katsetada müüriladumist. Tekstiilkäsitöö töötoas said aga noored proovida kõlavöö tegemist ja kangastelgedel kudumist. Kokkuvõtvalt võib tõdeda, et kõik töötoad olid omamoodi põnevad ning pakkusid noortele ja noorsootöötajatele mitmeid uusi teadmisi ning kogemusi.

Peale töötubasid oli kõigil soovijatel võimalik tutvuda õpilaskodudega, õigemini küll ühe õpilaskoduga (selle uuemaga). Kõik tundus väga puhas, hubane ja mugav. Kuigi toad olid iseenesest tillukesed, siis pakkus õpilaskodu mitmeid lisavõimalusi nagu näiteks jõusaali (tasuta) ja sauna kasutamine (6 eurot kord). Samuti oli igal korrusel olemas kaasaegne köök ning keldrisse olid loodud pesu pesemise ja triikimise võimalused. Kuu aja eest tuli üksi toas elades välja käia 75 eurot ning kahekesi toas olles 50 eurot.

Kui sul tekkis suurem huvi, siis Räpina Aianduskooliga on võimalik tutvuda ka virtuaalselt aadressil https://aianduskool.ee/virtuaaltuur/. Toredat uudistamist!

Merlin

Põlva valla Noorsootöö Keskuse  

mobiilne noorsootöötaja noorteinfo suunal