11.10.2022 ProgeTiigri Tulevikutegijate ja Code Week´i töötuba “Seadmeteta programmeerimine” Vastse-Kuuste Noortekeskuses

Sel korral alustasime töötuba kingituste jagamisega. Iga osaleja sai endale toreda ja praktilise ProgeTiigri puhvi ning kleepsu. Noortekeskusele jääb põnevat töötuba meenutama ProgeTiigri juhtmevaba nutiseadme laadija. Töötuba koosnes kolmest erinevast tegevusest: 1) tutvumine ja LEGO 6 klotsi väljakutsed, 2) topsilahing, 3) pikslikunst. Töötoas osales kokku 20 noort ja 2 täiskasvanut.

Esmalt saime me omavahel tuttavaks. Selleks valis iga noor endale LEGO 6 klotsi väljakutse jaoks mõeldud klotsitorni koos ühe erilise lisaklotsiga. Lisaklotsi abil oli lihtne noortel ennast tutvustada. Üheskoos saime teada, kellel on kodus kassid, kellele meeldivad jänesed, kes tahab saada rallisõitjaks jne.

Seejärel asusime lahendama põnevaid 6 klotsi väljakutseid:

🟥 Esiteks tuli ruumis üles leida klotsiga sama värvi ese. Kõik said sellega suurepäraselt hakkama.

🟧 Teiseks tuli ehitada klotsidest nii kõrge torn kui vähegi võimalik. Siin hakkas juba loovus oma rolli mängima ning igaüks lasi tornil kerkida just selliseks nagu heaks arvas. Proovisime seda torni ehitamise tegevust päris mitu korda läbi – küll parema ja siis vasaku käega ning viimaks lausa pimesilmi.

🟨 Kolmandaks panime proovile oma tasakaaluelundi. Meisterdasime klotsidest kuubiku ning liikusime koos sellega mööda tuba ringi. Alguses oli kuubik meil peas, seejärel kõhul ja siis seljal. Tuli välja, et noored on väga osavad ning füüsiliselt keerukaid ülesandeid täideti mängleva kergusega. Nalja sai palju!

🟩 Neljas ülesanne oli samuti seotud tasakaaluga. Nüüd tuli klotsid asetada paremale ja vasakule käeseljale ja simuleerida lennukit. Üks noor arvas, et lisaks lendamisele võiks klotsidega ka trikitada ning neid õhku visata ja kinni püüda. Muidugi oli meil kõigil vaja seda kohe järele proovida. Klotse lendas igas ilmakaares, kuid sellest polnud mitte kui midagi. Me ise jäime ju terveks!

🟦 Viiendaks tuli valida endale paariline, lasta tal silmad kinni panna ning ehitada alguses 2 klotsist ja hiljem 6 klotsist midagi vahvat. Seejärel pidi paariline silmad kinni klotse katsudes ära arvama, mida ja kuidas on ehitatud ning oma klotsidest püüdma samasugust kujundit järgi ehitada. Tuleb tunnistada, et kui 2 klotsiga sain edukalt hakkama, siis 6 klotsiga ehitamisel feilisin täiega. On, mida harjutada!

Pärast sellist ajugümnastikat ootas meid ees väike paus koos mõnusate suupistetega. Ajasime juttu, saime paremini tuttavaks, puhkasime ja muljetasime kogetu üle. Kahjuks pidid paljud noored bussile tõttama ning edasi jätkasime väiksemas seltskonnas.

Klotsilahing küttis kõvasti kirgi. Alguses ei saanudki ju päris täpselt aru, mida ja kuidas vaja teha on. Olen väga uhke nende noorte üle, kes ei andnud alla ning vaatamata ajakulule ning raskustele, oma mängu alati lõpuni mängisid ja veel proovisid. Kiiduväärt! Niisiis harjutasime ja harjutasime ning viimaks korraldasime ühe suurejoonelise lahingu, et selgitada välja kiireimad. Osavaimate näppudega noortele jagus kingiks ka natuke ProgeTiigri nänni.

Kolmas ja viimane tegevus oli peale pingelist madistamist selline rahulik omaette nokitsemine. Noortel tuli ProgeTiigrile või Code Week programmeerimisnädalale valmistada 10 sünnipäeva puhul õnnitluskaart. Pikslikunsti näidised olid ees, kuid samas võis ka ise midagi põnevat välja mõelda. Siinkohal suured-suured tänud Andreasele, kes oma pikslijoonistustega kaustiku välja otsis ning seda meiega jagas. Kilkasin vaimustunult peaaegu iga kunstitöö peale, sest tean täpselt kui palju aega ning loovust sellise töö tegemine tegelikult nõuab. Nüüd on kõigil võimalik Andrease töödest inspiratsiooni ammutada. Pikslikunsti saab teha ükskõik mis teemadel (on selleks siis lemmikmängu kangelased või hoopis koomiksitegelased, vahet pole), peaasi et endale meeldib.

Vot selline tegevuste rohke ja mitmekülgne saigi meie seadmeteta programmeerimise töötuba. Suured tänud Alina Valsile, kes kõike seda jäädvustada aitas. Samuti kiidan kõiki julgeid, kes oma oskused proovile panid ning aktiivselt kaasa lõid. Loodan, et teil oli sama tore kui minul. Järgmisel kuul ootavad meid ees juba uued ja põnevad tegemised!

Toredate uute kohtumisteni!

Merlin

Põlva valla Noorsootöö Keskuse  

mobiilne noorsootöötaja noorteinfo suunal